Wydawnictwa pod naszym patronatem

„Zarys historii miasta Wąbrzeźna” Józefa Stańczewskiego został wydany w latach 30-tych ubiegłego wieku i był dotąd dostępny jedynie w czytelni naszej biblioteki. Powtórne wydanie tej pozycji, w formie reprintu zainteresuje z pewnością wielu miłośników ziemi wąbrzeskiej.

Józef Stańczewski urodził się w 1901 r. w znanej w Wąbrzeźnie, twórczej rodzinie Stańczewskich. Jego ojciec Bronisław był malarzem, autorem fresków w wąbrzeskiej synagodze oraz obrazu „Zamek biskupi w Wąbrzeźnie”, który do dziś zdobi jedną z sal w miejskim ratuszu. Brat Józefa, Edmund opisał dzieje swojej żołnierskiej tułaczki w książce pt. Szeregowiec dwu armii”, z kolei jego siostrzeniec Kazimierz Górny był autorem opracowania: „Wąbrzeźno z dziejów miasta i okolicy”.
Józef również był człowiekiem wielu talentów. Nauczyciel, pisarz, bibliograf, poeta choć bez sformalizowanego wykształcenia. Nauki w gimnazjum w Wąbrzeźnie nie ukończył z braku funduszy. Próbował swoich sił w zegarmistrzostwie i w zawodzie kupieckim. Pracował krótko w sądzie okręgowym w Wąbrzeźnie jako aspirant sądowy. W r. 1920 zgłosił się jako ochotnik do WP, przydzielony do 2. Pułku Syberyjskiego gen. Józefa Hallera, był na froncie polsko-sowieckim w okolicach Narwi i Grodna. Zajmował się działalnością społeczno-oświatową, m.in. założył w Wąbrzeźnie Tow. «Nauka» im. Adama Mickiewicza. Wtedy też napisał „Zarys historii miasta Wąbrzeźna” (Wąbrzeźno 1924, wyd. 2, 1935). W październiku 1921 wyjechał do Brazylii. Zdał tam egzamin na nauczyciela i podjął pracę w koloniach polskich w Paranie. W r. 1923 był sekretarzem Związku Towarzystw Katolickich (ZTK) «Oświata» w Kurytybie oraz pracował w redakcji polonijnego tygodnika „Lud”, gdzie publikował wiersze, artykuły i biografie polityków brazylijskich. To pełne pasji i rozlicznych zajęć życie, zostało przerwane w 1935 r. Józef Stańczewski – Fredecensis (tłum. wąbrzeźnianin)umiera w wieku zaledwie 34 lat na zawał serca w dalekiej Brazylii.