Wydawnictwa pod naszym patronatem

Książeczka Gustawy Jareckiej pt. „Szósty oddział jedzie w świat” została napisana na przełomie 1935/36 roku.
Za sprawą Biblioteki oddajemy w Państwa ręce reprint oryginalnego wydawnictwa.

Fabuła nowelki toczy się w Wąbrzeźnie w latach 30. XX wieku, a jej główną bohaterką jest Wandzia. Dziewczynka wraz z rodzicami i młodszym braciszkiem przyjeżdża z Łodzi do nieznanego miasteczka na Pomorzu. W „Szóstym oddziale” znajdziemy tak wiele wąbrzeskich realiów z tamtego okresu – nazewnictwo ulic, sklepów, opis szkoły, gwarę wąbrzeską, że związek autorki z naszym miastem, choć nieudokumentowany, wydaje się być niepodważalny. Książeczkę czyta się jednym tchem i z wielkim sentymentem.
Gustawa Jarecka była powieściopisarką i nowelistką, tworzyła utwory realistyczne, o tematyce życia warstw niższych, dla których tłem była robotnicza Łódź. Pracowała również jako nauczycielka języka polskiego i prawdopodobnie w takim charakterze znalazła się w Wąbrzeźnie w połowie lat 30. XX wieku. Zginęła tragicznie w czasie II wojny światowej – według jednego ze źródeł wraz z dwojgiem dzieci 18.01.1943 r., w pierwszym dniu drugiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego, a według innych źródeł podczas transportu do obozu koncentracyjnego.