Przeczytaliśmy "Kordiana"!
Narodowe Czytanie "Kordiana" w Wąbrzeźnie przeszło do historii.
IDEA
11 września o godz. 11:30 dwunastu lektorów rozpoczęło czytanie obszernych fragmentów dzieła wieszcza Słowackiego. We właściwy, romantyczny klimat spotkania wprowadził nas "Hymn" Juliusza Słowackiego w wykonaniu Sanah. Idolka wielu młodych ludzi robi świetną robotę dla popularyzacji polskich poetów (w swoim repertuarze ma też utwór Wisławy Szymborskiej). Podobna idea przyświaca akcji Narodowe Czytanie, która została zapoczątkowana w 2012 roku przez ówczesnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Inicjatorzy akcji pragnęli, aby literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale aby stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Główny cel tej akcji to promowanie klasyki literatury polskiej.
Co roku wybierane jest jedno ważne dzieło z kanonu polskiej literatury, które jest czytane w całej Polsce – w szkołach, bibliotekach, na placach miejskich i w domach kultury.
WĄBRZESKA ODSŁONA
Wąbrzeskiemu Czytaniu "Kordiana" przysłuchiwała się młodzież z Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego.
Byli z nami dyrektorzy wąbrzeskich szkół, instytucji miejskich i powiatowych oraz przedstawiciele Rady Miasta.
Nie zabrakło też słuchaczy, którzy przyjęli nasze zaproszenie skierowane do wszystkich miłośników romantycznej poezji i wydarzeń kulturalnych. Dziękujemy, że z nami byliście!
Gości na bibliotecznym dziecińcu przywitała dyrektor Małgorzata Grzybek, nakreślając ideę przyświecającą Narodowemu Czytaniu i problematykę tegorocznej lektury - "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Dramat napisany został w Genewie w 1833 r., rok później ukazał się anonimowo w Paryżu. Jest to utwór fantastyczno-realistyczny z okresu romantyzmu, nawiązujący do powstania listopadowego, walki Polaków z caratem oraz wielkiego poświęcenia dla wolności i niepodległości.
W Wąbrzeźnie przeczytaliśmy obszerne fragmenty „Kordiana” z pominięciem jednak scen fantastycznych, skupiając się na wątkach dotyczących wędrówki Kordiana po XIX-wiecznej Europie, historii jego przemian oraz dojrzewania w nim idei spisku oraz jej konsekwencji.
Adaptacji dramatu na potrzeby wydarzenia podjęła się, jak co roku, instruktor biblioteki Agnieszka Błaszak.
Do wspólnego czytania zaprosiliśmy osoby z różnych grup zawodowych, przedstawicieli samorządu, miejskiego, gminnego i powiatowego, rady miejskiej, policji, oświaty. Nasi lektorzy jak zwykle spisali się na medal, zarówno "weterani", jak i debiutujący w tych rolach.
LEKTORZY
A czytali z nami w tym roku:
(w kolejności alfabetycznej):
Grzegorz Banaś - Wielki Książę/Inny
Paweł Becker - Papież/Car
Małgorzata Biewald - Panna/Chmura/Imaginacja/Pierwszy z ludu
Agnieszka Błaszak - didaskalia
Iwona Ciesielska-Dąbrowska - Papuga/Strach/Drugi z ludu
Błażej Gilewski - Szwajcar/Szyldwach/ Drugi ze Spiskowych/ Spiskowi/ Trzeci z ludu
Wojciech Góralski - Grzegorz/Głos/Pierwszy z ludu/Krzyk w tłumie
Gizela Pijar - Laura
Michalina Redmerska - Wioletta
Krzysztof Świerczyński - Kordian
Wojciech Trzciński - Prezes
Tomasz Zygnarowski - Ksiądz
PODZIĘKOWANIA
Bibliotekarki pięknie dziękują LEKTOROM oraz panom ZBIGNIEWOWI RONOWSKIEMU I ŁUKASZOWI CIEŚLAKOWI za nieocenioną pomoc techniczną, a także WSZYSTKIM GOŚCIOM za obecność podczas XIII edycji Narodowego Czytania w wąbrzeskiej bibliotece!
Zobacz NARODOWE CZYTANIE 2023