Relacje z wydarzeń

Tydzień Bibliotek - podsumowanie

Wiele się działo w Tygodniu Bibliotek! Wąbrzeska książnica przygotowała bogaty program obchodów, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszystkie grupy wiekowe, od przedszkolaków po seniorów, odwiedzały nas w dniach 8-16 maja, biorąc udział w animacjach przygotowanych przez bibliotekarki.


Rozpoczęliśmy od Dnia Bibliotekarza 8 maja, spotykając się z władzami miasta w bibliotekarskim gronie. Tradycyjnie w Tygodniu Bibliotek ogłosiliśmy regulamin konkursu „Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi”, którego podsumowanie odbędzie się podczas Dni Wąbrzeźna. Odbył się seans w kinie z audiodeskrypcją, spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, odwiedzały nas przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz seniorzy.

PRZEDSZKOLAKI

O bibliotekarskim święcie pamiętali najmłodsi użytkownicy biblioteki. "Żabki" ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie, w imieniu całej społeczności przedszkolaków, na ręce Doroty Sionkowskiej złożyły piękne życzenia i obdarowały bibliotekę okazałą paprocią. Przedszkolaki odwiedzające bibliotekę w Tygodniu Bibliotek poznawały wszystkie biblioteczne zakamarki. Miały okazję zjechać windą do magazynów, odwiedzić dyrektorski gabinet i poznać pracę bibliotekarek w pracowni bibliotecznej. Sprawdziły jaki widok roztacza się z tarasu i buszowały w "kąciku malucha".

UCZNIOWIE

Dla uczniów szkół podstawowych bibliotekarki przygotowały zajęcia odnoszące się do przysłów oraz historii pisma i książki.
Marzena Seroka nie tylko udowadniała młodzieży, że "biblioteka to miejsce na czasie" (tegoroczne hasło TB), ale także, że "słowa mają moc"! Były to kreatywne zajęcia podczas, których klasa V c ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie sprawdziła swoją znajomość polskich przysłów, rozwiązywała łamigłówki i krzyżówkę. Uczniowie przekonali się, że „przysłowia są mądrością narodu", można czerpać z nich wiedzę, zgłębiać tajniki językowe i ćwiczyć pamięć. Trzymamy kciuki, by te zajęcia okazały się dla młodych ludzi "kluczem do sukcesu", a "nauka nie poszła w las".
Z kolei Katarzyna Kruszewska, od niedawna w bibliotecznym zespole, zadebiutowała w roli prowadzącej lekcję biblioteczną i to od razu z tak wyjątkowej okazji, jak Tydzień Bibliotek! Czwartoklasiści uczestniczący w zajęciach dowiedzieli się "jak to z książką było". Historia wynalezienia pisma, a potem druku, przeróżnych materiałów piśmiennych używanych w starożytności i w średniowieczu. Możliwość spróbowania swoich sił w pisaniu na woskowej tabliczce, wiązania kipu bądź pisania fenickim alfabetem sprawiły, że była to bardzo ciekawa lekcja, w której uczniowie chętnie brali udział.
Filię dla dzieci odwiedziła też klasa ze Szkoły Podstawowej nr 3. Dzieci lepiej znają naszą Filię nr 1 mieszczącą się w budynku SP 3, więc wizytę przy ul. Matejki 11 B rozpoczęły od zwiedzania i oglądania tego co mamy w ofercie dla najmłodszych. A potem były animacje czytelnicze, które wszystkich wprawiły w dobry nastrój, mimo tarmoszenia za uszy (zdjęcie!)
W Filii na Osiedlu Tysiaclecia również odbywały się lekcje biblioteczne, które miały udowodnić, że „biblioteka to miejsce na czasie”. Podczas animacji przygotowanych przez bibliotekarkę odbyła się prawdziwa „burza mózgów”, w trakcie której nasi młodzi czytelnicy rozkładali na czynniki pierwsze ideę Tygodnia Bibliotek: na czym polega ta akcja, po co się ją organizuje, jaki ma cel, jak można ją fajnie zorganizować? Kto wie, może pomysły trzecioklasistów biblioteka wkrótce wprowadzi w życie!

 

SENIORZY

Biblioteka nie zapomniała też o ofercie dla seniorów. Dla grupy podopiecznych Stowarzyszenia Szansa Na Zdrowie Środowiskowy Dom Samopomocy Oddział II we Wroniu, Aleksandra Czyżewska przygotowała prezentację o polskiej malarce Tamarze Łempickiej. Twórczość Łempickiej przeżywa renesans, a jej obrazy osiągają oszałamiające ceny na światowych aukcjach sztuki.
Gwiazda Łempickiej, która świeciła pełnym blaskiem w latach 20. i 30. przygasła na wiele dziesięcioleci, ale ostatnio znów wraca do łask. Jej obrazy pokochali celebryci w Hollywood. "Łempicką" w swoich kolekcjach mają m. in. Madonna, Jack Nicholson, Barbra Streisand. Sama Łempicka była przekonana o swojej wyjątkowości: "Wśród stu obrazów można było rozpoznać moje - mówiła w wywiadach - Galerie zaczęły umieszczać mnie w najlepszych salach, zawsze w centrum, bo mój obraz przyciągał ludzi".
Czyste kolory, dokładny rysunek, draperie i cienie to znaki rozpoznawcze twórczości, o których opowiadała bibliotekarka. A i biografia artystki, pełna wzlotów i upadków, tajemnic i romansów, wciągnęła słuchaczy jak najlepszy film. W końcu "biblioteka to miejsce na czasie"! Informacje o artystce ilustrowały zdjęcia z rodzinnych albumów, reprodukcje jej obrazów oraz gadżety z prywatnej kolekcji Aleksandry Czyżewskiej, m.in. apaszka z kopią "Kobiety w zielonym bugatti", której autentyczność poświadcza dziedziczka praw do spuścizny artystycznej Łempickiej, jej wnuczka Marisa de Lempicka.

MŁODZIEŻ

Opowieść o Łempickiej powtórzyliśmy jeszcze dla młodzieży z Zespołu Szkół w Wąbrzeźnie. Świat pięknych kobiet, luksusowych samochodów, arystokratycznych rodów i paryskiej bohemy – jednym słowem świat Tamary Łempickiej zainteresował także uczniów, którzy bardzo uważnie słuchali prelekcji i oglądali reprodukcje obrazów.

Z INICJATYWĄ

Ostatnimi wydarzeniami tegorocznego Tygodnia Bibliotek w Wąbrzeźnie były: spotkanie z podróżniczką Olą Mae oraz z małżonkami Górskimi.
Ola Mae zachwyciła młodzieżową widownię i pokazała, że „chcieć to móc”, i że warto podążać za marzeniami. Z kolei Robert Górski – artysta kabaretowy i jego niemniej utalentowana żona, dziennikarka Monika Sobień-Górska podarowali wąbrzeźnianom półtoragodzinne spotkanie pełne dobrego humoru i ciekawych opowieści. Oba wydarzenia przygotowaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa. Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Wąbrzeźno w ramach konkursu na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariatu.

CO DALEJ?

Tydzień Bibliotek w Wąbrzeźnie zakończyliśmy 16 maja. We wszystkich wydarzeniach bibliotecznych wzięło udział blisko 450 osób, co ogromnie nas cieszy, ale biblioteka nie zwalnia tempa i już 27 maja zaprasza na spotkanie z prof. Krzysztofem Trojanowskim z UMK, który wprowadzi słuchaczy w piękny świat „starego kina” i zaprezentuje sylwetkę jedynej polskiej aktorki, która zrobiła karierę za oceanem – Poli Negri. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 27 maja, o godz. 17:00 w bibliotece przy ul. Matejki 11 B. Na uważnych słuchaczy czekają nagrody-niespodzianki!

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.