Relacje z wydarzeń

Narada powiatowa

Organizacja narady powiatowej bibliotekarzy to statutowy obowiązek naszej placówki, ale też wielka przyjemność kiedy możemy się spotkać, porozmawiać, wymienić doświadczenia i nauczyć czegoś nowego.


Dzisiejsza narada miała cztery punkty w programie: omówienie statystyk dotyczących wyników czytelnictwa tak w Wąbrzeźnie, jak i całym powiecie za 2023 rok; prezentację nowych usług bibliotecznych jakie oferuje MiPBP w Wąbrzeźnie; elementy gamifikacji w pracy bibliotekarza pt. „Gamifikacja w teorii i praktyce” oraz omówienie spraw bieżących i wymiana bibliotekarskich doświadczeń.


Bibliotekarki stawiły się prawie w komplecie i już pierwszy punkt programu wprawił je w dobry nastrój, bo wszystkie biblioteki: z gminy Ryńsk, Książki, Dębowa Łąka, Płużnica, a także wąbrzeska placówka zarejestrowały wzrosty, tak w ilości wypożyczeni, jak i zarejestrowanych i aktywnie wypożyczających czytelników, w stosunku do 2022 roku!


Dyrektor MiPBP w Wąbrzeźnie, Małgorzata Grzybek zapoznała koleżanki z nowymi formami animacji czytelnictwa jakie proponujemy, a są to np. klub filmowy z audiodeskrypcją, tematyczne lekcje biblioteczne, cykle „ArtyStyl miesiąca” i „Tekstualne doznania”. Omówiła wydarzenia biblioteczne pierwszego kwartału 2024 r. i przedstawiła zapowiedzi na nadchodzący Tydzień Bibliotek (08-15.05.2024).
Instruktorka powiatowa Agnieszka Błaszak zachęcała koleżanki do korzystania z nowych zdobyczy cyfrowych, takich jak ChatGPT i innych aplikacji opartych na sztucznej inteligencji oraz rekomendowała program Canva do tworzenia grafik, animacji i prezentacji. Duże zainteresowanie tematem z pewnością wkrótce zaowocuje większym szkoleniem z używania tego narzędzia.
Po składkowym poczęstunku, przeszliśmy do punktu o gamifikacji, która jest bardzo ciekawą i angażującą formą promowania książek i czytelnictwa. Zaprezentowane przez panią instruktor dwa scenariusze oparte na „Kopciuszku” i „Ogniem i mieczem” pokazały czym ta „gamifikacja” jest, jak ją wykorzystać do pracy z czytelnikiem i czym się inspirować do tworzenia własnych scenariuszy.
Ostatni punkt programu, czyli sprawy bieżące, koncentrował się wokół konieczności przeprowadzenia skontrum w wielu powiatowych placówkach więc wnioski na koniec narady są takie, że pracy bibliotekarkom nie zabraknie.


Z bibliotekarskim pozdrowieniem
Agnieszka Blaszak

Zobacz: Narada 2023

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.