Relacje z wydarzeń

To ci historia z Grzegorzem Banasiem i Pawłem Beckerem

To wydarzenie było tak udane, że aż kusi napisać: wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „A to ci historia!”.

Czy będzie kontynuacja? Tego jeszcze nie wiemy, ale reakcje zgromadzonej wczoraj w bibliotece publiczności, trochę nas do niej zobowiązują. Pytanie co na to nasi wczorajsi prelegenci: Grzegorz Banaś i Paweł Becker? Znani i lubiani wąbrzescy historycy przyjęli zaproszenie biblioteki, by swoim wystąpieniem zachęcić wąbrzeźnian do aktywnego korzystania z literatury historycznej, którą intensywnie promujemy w kwietniu, jako literaturę miesiąca w cyklu „Tekstualne doznania”.

WIELKA IMPROWIZACJA

Obaj panowie zastrzegali, że ich wystąpienie to żadna prelekcja, ani tym bardziej akademicki wykład ex cathedra, ale że będzie to „wielka improwizacja”. Wiadomo, że „wielkie improwizacje” wychodzą tylko najlepszym i tak było tym razem. Panowie w swobodnej rozmowie, czasem nawet zadziornej – jak zauważyła jedna z uczestniczek – przywołali czasy Mieszka, Chrobrego i Świętosławy. Podkreślali, że wiedza o początkach polskiej państwowości opiera się w dużej mierze na domysłach i gdybaniu, bo źródeł historycznych jest jak na lekarstwo. Nie przeszkodziło to jednak w przekazaniu słuchaczom porcji faktów, dat i ciekawostek. Porcji – podkreślmy - bardzo strawnej, a nawet smakowitej, bo publiczność zadawała dociekliwe pytania i domagała się „dokładek”. Jedna z internautek skomentowała: temat przedstawiony w niebanalny, bardzo ciekawy dla każdego sposób... Czas szybko minął, pozostał niedosyt... Czekam na następne tego rodzaju spotkania...

TO CI HISTORIA

Nie sposób przywołać wszystkich wątków, które panowie Banaś i Becker podjęli w swoich „historycznych opowieściach”, ale było tam i o Mieszku, który być może miał na imię Dagobert, było o chrzcie Polski, który był chrztem władcy i być może wcale nie odbył się na ziemiach polskich, było o Bolku Chrobrym, który odebrał dworskie wychowanie na dworze samego cesarza i wiedział jak przygotować taki event jak zjazd gnieźnieński i o Świętosławie, jego siostrze, która może królowała w Szwecji, Danii, Anglii i Norwegii, a może wcale nie? Czy te pytania doczekają się kiedyś pewnych odpowiedzi? Nasi historycy powątpiewają, ale liczą na jakieś spektakularne odkrycie na londyńskim strychu lub w moskiewskiej piwnicy.
Spotkanie przygotowane przez bibliotekę cieszyło się dużym zainteresowaniem i sala była pełna, ale tradycyjnie musimy dodać: kto nie był, niech żałuje i... wypatruje informacji o kolejnym spotkaniu „To ci historia”, bo na pewno warto!

Agnieszka Błaszak

Wyszukaj na stronie

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.