Relacje z wydarzeń

Czytanie obrazów z Cecylią Szymańską

Dobiegło końca artystyczne tournée Cecylii Szymańskiej po powiecie wąbrzeskim.


Na pomysł cyklu spotkań z artystką od lat zaprzyjaźnioną z Wąbrzeską Biblioteką, wpadła pani dyrektor Aleksandra Kurek. Każde takie spotkanie z mieszkańcami naszego powiatu było okazją do promocji twórczości Cecylii Szymańskiej i ukazania różnorodności jej dorobku.
Wśród obrazów malarki znajdziemy kwiaty, pejzaże oraz martwą naturę. Artystka maluje to co ją otacza i co jest najbliższe jej sercu. Nie zamyka się w jednej technice, tworzy zarówno obrazy olejne, jak i akwarele czy rysunki.
Twórczość Celiny Szymańskiej docenił sam Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przyznając jej stypendium artystyczne. W ramach stypendium powstał album "Portret ziemi wąbrzeskiej w malarstwie - dworki, pałace, pejzaże". Na spotkaniach organizowanych przez Wąbrzeską Bibliotekę oraz biblioteki gminne była okazja do obejrzenia dzieł, które złożyły się na to wydawnictwo oraz wiele innych, tworzących retrospektywę twórczości artystki.


 „-Te wszystkie stare chaty, które giną już powoli z naszego krajobrazu, są elementem naszej kultury, naszego dziedzictwa – mówi artystka o swoim malowaniu – Przenosząc je na płótno, chcę zachować je dla naszych potomków.”

Debowa Łąka

Pierwsze z cyklu spotkań „Czytamy obrazy z Cecylią Szymańską” odbyło się 20 października 2022 roku w Dębowej Łące. Benefis w rodzinnej miejscowości udał się wyśmienicie. Publiczność dopisała i na porannym spotkaniu z młodzieżą, i na popołudniowym z dorosłymi mieszkańcami gminy. Słowa uznania dla Pani Cecylii zostały odmienione przez wszystkie przypadki, a wspomnieniom nie było końca. Na spotkanie przybyli członkowie rodziny, przyjaciele, znajomi, byli uczniowie i wychowankowie, jak również pracownicy gminy z Panem wójtem Stanisławem Szarowskim na czele.

Płużnica

21 listopada odbyła się druga odsłona „Czytania obrazów”, tym razem w Płużnicy. I tutaj również udało się organizatorkom i samej Pani Cecylii stworzyć miłą, wręcz familiarną atmosferę. Podziwianie obrazów artystki, poznawanie tajników jej warsztatu, wspominanie szkolnych lat, gdy pani Cecylia uczyła plastyki wielu spośród przybyłych... sprawiło, że szare listopadowe popołudnie w Płużnicy zamieniło się w wyjątkowy czas, wypełniony sztuką i dobrą energią.

Książki

W grudniu przyszedł czas na Książki. "Czytanie obrazów z Cecylią Szymańską" odbyło się w mikołajkowy wieczór w Sali tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury. Obecni nie szczędzili artystce słów uznania. Jedna z uczestniczek tak podsumowała to wydarzenie: - Pani Cecylia zachwyciła mnie swoim talentem. Jej miłość do malarstwa widać w każdym wypowiedzianym przez nią słowie.

Pływaczewo

Tournée po powiecie zakończyło się w Pływaczewie 3 marca 2023 r. Do współpracy w organizacji wydarzenia wraz Gminną Biblioteką Publiczną włączyło się miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Zadbano nie tylko o piękną ekspozycję obrazów, ale też wyśmienity bufet z ciastami i kawą. Miły wieczór został idealnie zwieńczony odegraniem „100 lat” na skrzypcach przez osobistego męża Artystki, Pana Aleksandra Szymańskiego. Cichego bohatera wszystkich imprez, który nieodmiennie wspierał swą wspaniałą żonę i dosłownie „dźwigał ciężar” Jej dzieł. Dziękujemy za nieocenioną pomoc!

Agnieszka Błaszak

Wyszukaj na stronie

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.