Relacje z wydarzeń

Ferie i po feriach...

Dwa tygodnie zimowych wakacji minęły, jak mawiał poeta "jak sen jaki zło­ty".

Dziś już trzeba było wstać na dźwięk budzika, spakować plecaki i wyruszyć do szkoły. Aby jednak pamięć o miłych dniach beztroski pozostała z nami jak najdłużej, prezentujemy relację z "Ferii w bibliotece".
Przez cały tydzień, od 30 stycznia do 3 lutego spotykaliśmy się z grupą dzieci w wieku od 7 do 12 lat i podczas dwugodzinnych zajęć zgłębialiśmy historię książki, tworzyliśmy prace plastyczne, graliśmy w planszówki i integrowaliśmy się, występowaliśmy w sztuce i eksplorowaliśmy Arktykę.

 

I
Pierwszego dnia zajęć feryjnych pod hasłem "W bibliotece fajnie jest!" hieroglify, kliny, kipu i inne stworzone przez ludzkość rodzaje pisma odkryły przed uczestnikami wszystkie swoje tajemnice. Poznaliśmy historię różnych materiałów piśmiennych i książki w jednej strawnej pigułce.
Na zakończenie spotkania każdy zaprojektował własny okazały inicjał.

II
Ferii dzień drugi zaczęliśmy od zajęć integracyjnych i ruchowych. Nasza grupa nieco się powiększyła więc trzeba było zapamiętać nowe imiona.
Następnie rozpoczęły się warsztaty plastyczne. Po krótkim instruktażu dzieci wykonały własne przestrzenne wersje znanych baśni i bajek. Praca nad książeczkami zilustrowanymi metodą pop-up, czyli z podnoszącymi się obrazkami, sprawiła im ogromną frajdę.

III
Środę spędziliśmy w królestwie gier i zabaw logicznych. Pani Dorotka zaplanowała dla uczestników dobrze wszystkim znane zabawy integracyjne: "jedzie pociąg z daleka", "raz dwa trzy Baba Jaga patrzy" i wiele innych. Było też "koło fortuny" z wykorzystaniem aplikacji Wordwall, mnóstwo zagadek i szarad, a na koniec gry planszowe przy stolikach i wygibasy na "Twisterze".

IV
Czwartego dnia ferii aura za oknem nadal pozostawała bezśnieżna, w bibliotece udało nam się jednak wyczarować i śnieżną zawieruchę, i las, i nawet ognisko. A to wszystko po to, żeby bawić się w teatr i jak najlepiej oddać klimat baśni "O dwunastu miesiącach".

V
Ferie zakończyliśmy w Arktyce. Najpierw podstawowe informacje o tym lodowym kontynencie przekazała feriowiczom Pani Dorotka, a następnie dzieci stworzyły własne arktyczne makiety. W otoczeniu gór lodowych, na dryfujących krach zamieszkały polarne niedźwiedzie, foki i morsy.
Bawiliśmy się świetnie i wcale nie zmarzliśmy!

W trakcie ferii również Filia nr 1 kilkukrotnie gościła małych feriowiczów ze Szkoły Podstawowej nr 3.

Pierwsze potkanie przebiegło pod znakiem zimowych zabaw. Pani Ola rozmawiała z dziećmi o ich ulubionych aktywnościach na śniegu i zaprezentowała dwie książeczki, których bohaterowie mieli zimowe przygody.
Po lekturze przyszedł czas na wygibasy do znanej piosenki "Ulepimy dziś bałwana", a także zagadki i szukanie różnic na zimowych obrazkach.
Innym razem największą atrakcją spotkania był teatrzyk kamishibai. Najpierw dzieci obejrzały przestawienie, które przygotowała bibliotekarka, a następnie chętne przedszkolaki inscenizowały własne historyjki świetnie się przy tym bawiąc. Podobno zabawa w tetra trwała jeszcze długo po powrocie dzieci do przedszkola!

Ostatnie spotkanie z przedszkolakami stało pod znakiem bałwanków. Na początek przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. "Bałwankowa rodzina" oraz bajeczki pt. "Maks zimą" Christiana Tielmanna.
W nawiązaniu do opowiadania o bałwankach dzieci zostały podzielone na trzy grupy, a każda z nich miała za zadanie stworzyć mamę, tatę oraz dziecko z rodziny bałwanków. Pomysłów nie było końca, wszystkie grupy spisały się na medal i stworzyły oryginalne postacie. Na koniec nie zabrakło piosenki pt. "Bałwankowa rodzina".

Ostatnim akordem Ferii w bibliotece było spotkanie z grupą feriowiczów spędzających zimowe wakacje w SP3.
Bibliotekarki przygotowały dla uczestników półkolonii liczne atrakcje związane z książkami i innymi zbiorami bibliotecznymi. Była więc prezentacja największej i najmniejszej książki, książki-zabawki i quizy, w których każdy mógł się wykazać wiedzą. A tę czerpiemy wszak głównie z książek.

 

 

Zobacz ferie 2019

Wyszukaj na stronie

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.