Relacje z wydarzeń

Gawędy o Niedźwiedziu z Andrzejem Mieczkowskim

Dokładnie dziesięć lat temu, w 2013 r. spotkaliśmy się po raz pierwszy z potomkiem rodu Mieczkowskich z Niedźwiedzia, panem Andrzejem Mieczkowskim.

Biblioteka przygotowała wówczas do druku jego wspomnienia o rodzinnym majątku zatytułowane „Gawędy o Niedźwiedziu”. W miniony piątek promowaliśmy wznowione i rozszerzone wydanie „Gawęd” i ponownie mieliśmy okazję wysłuchać uroczych anegdot ich autora.


Książka Andrzeja Mieczkowskiego została wzbogacona o kilka nowych rozdziałów opisujących wojenne losy rodziny. W nowym wydaniu znalazły się również niepublikowane dotąd zdjęcia.
Na promocję tej publikacji – przygotowanej do druku przez bibliotekarkę Sabinę Olszewską i wydrukowanej przez Wąbrzeskie Zakłady Graficzne – przybyło do biblioteki mnóstwo gości.


Autor, choć w podeszłym wieku, wciąż pełen werwy, nie zawiódł słuchaczy. Opowieść o swoim życiu, pełnym pasji i rozlicznych zainteresowań, przeplatał wspomnieniami o znamienitym rodzie Mieczkowskich, którego korzenie sięgają XV wieku. Pan Andrzej nie tylko dba o przekazanie pamięci o Mieczkowskich, ale też maluje, rzeźbi, pisze poezje i teksty piosenek, prowadzi kronikę miasta Tuchola, gdzie mieszka od blisko 50 lat. Licznie zgromadzonej w Bibliotece publiczności dał się poznać jako osoba niezwykle ciepła, z niezwykłym poczuciem humoru, sypiąca dowcipami jak z rękawa.

Po zakończonym spotkaniu do Pana Andrzeja ustawiła się bardzo długa kolejka, chcących otrzymać autograf i zamienić kilka słów z autorem. Czas oczekiwania umilał gościom karnawałowy bufet, którego fundatorem był pan Jan Smoleński, obecny właściciel pałacu w Niedźwiedziu.

Stare i nowe wydania „Gawęd o Niedźwiedziu” oczekują na Czytelników w naszych wypożyczalniach. Zapraszamy do odwiedzin i ciekawej lektury.

Agnieszka Błaszak

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.