Narodowe Czytanie "Ballad i romansów"

Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" w Wąbrzeźnie odbyło się 6 września 2022 r.

„Czucie i wiara silniej mówi do mnie, niż mędrca szkiełko i oko” zadeklarował w balladzie „Romantyczność” Adam Mickiewicz i zdanie to trafiło na sztandary nowej epoki literackiej. Romantyzm został zapoczątkowany w 1822 roku, gdy 24-letni wówczas poeta wydał drukiem swoje „Ballady i romanse”. Dwieście lat po tym wydarzeniu świętujemy Rok Romantyzmu, a lekturą Narodowego Czytania został debiutancki tomik wieszcza.

11 EDYCJA
Jedenasta już odsłona Narodowego Czytania, w Wąbrzeźnie odbyła się we wtorek 6 września. Trzydniowe opóźnienie w stosunku do oficjalnych obchodów, którym patronowała Para Prezydencka spowodowana była chęcią zaproszenia do udziału w wydarzeniu, jak największej liczby młodych ludzi, ze wszystkich wąbrzeski szkół.

LILIJE

Zwłoka się opłacała! Dziedziniec wypełnił się do ostatniego miejsca, a do czytania zasiedli wspaniali lektorzy, znani z poprzednich edycji, ale i debiutanci. Ze zbioru „Ballady i romanse” wybrałyśmy „Lilije”, mroczną opowieść o tym, że „nie masz zbrodni bez kary.” Zainspirowany ludową pieśnią "Pani zabiła pana", Mickiewicz wykreował w tej balladzie fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

LEKTORZY
Historię niewiernej mężobójczyni, powierzającej swoje grzechy Pustelnikowi, powracającego zza grobu Męża oraz Braci zamordowanego, którzy gotowi są rozlać braterską krew, aby zdobyć Panią, przeczytali: Magdalena Lewandowska – PANI; Wojciech Góralski - PUSTELNIK; Tomasz Zygnarowski Burmistrz Wąbrzeźna i z-ca burmistrza Wojciech Sławomir Trzciński - BRACIA; wicestarosta Karol Sarnecki – MĄŻ oraz nasza koleżanka Sabina Olszewska w roli NARRATORA.

NOUVEL ANGE
Biblioteka zadbała nie tylko o adaptację sceniczną ballady, ale też o odpowiednie dekoracje i oprawę muzyczną. Muzycznie uatrakcyjnił nasze Narodowe Czytanie zespół Nouvel Ange , czyli - nie mamy najmniejszych wątpliwości! - wschodząca gwiazda polskiej sceny rockowej. Zespół, który tworzy czwórka wąbrzeskich licealistów, w składzie: Wiktor Chmiel (gitara i wokal), Oskar Wielgosz (gitara basowa), Karol Kursa (klawisze) oraz Łukasz Veith (perkusja), wprowadził słuchaczy w odpowiedni, czyli romantyczno-mroczny nastrój.

PODZIĘKOWANIA
To było wyjątkowe Narodowe Czytanie, z rekordową liczbą słuchaczy ze wszystkich wąbrzeskich szkół. Dziękujemy naszym wspaniałym lektorom, zespołowi Nouvel Ange oraz dyrektorkom i dyrektorom
Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3, Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół w Wąbrzeźnie, za chęć podjęcia współpracy i uczestnictwo w tej wspaniałej promocji czytelnictwa i święcie literatury.

PRZYSZŁOŚĆ
Nasza balonowa dekoracja z cytatami z „Liliji” pofrunęła w świat wraz ze słuchaczami. Może te baloniki staną się dla kogoś inspiracją do sięgnięcia po pełne uroku i fantazji „Ballady i romanse”?
A w bibliotece czekają nowe, wspaniałe wydania dzieł wieszcza. ZapraszaMY!
Za rok czytamy „Nad Niemnem”!

Agnieszka Błaszak

Zobacz też: Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" | Narodowe Czytanie noweli polskich | Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej"