Wakacje z biblioteką - podróż do Etiopii

Dziś znów wsiedliśmy w „mucholot” i wyruszyliśmy w egzotyczną „podróż z książką”. Tym razem naszym celem była Etiopia.

To duży kraj leżący we wschodniej Afryce. Przepływa przez nią Nil, najdłuższa rzeka świata, który tworzy tu spektakularne wodospady. Są tu podziemne kościoły, małpy z plamą na piersi w kształcie serca, a także najgorętsze miejsce na ziemi, czyli pustynia Danakil.
W Etiopii mieszka chłopiec o imieniu Mebratu, który był naszym przewodnikiem po tym fascynującym kraju. Dowiedzieliśmy się, że przysmakiem Mebratu są naleśniki z warzywnym sosem, i że chłopiec nie musi uczyć się posługiwania sztućcami, bo swoje śniadanie zjada palcami, siedząc na ziemi.. Chociaż Mabratu ma dopiero dziewięć lat musi pracować. Jest pucybutem! Każdego ranka ustawia swój stołeczek i skrzyneczkę z przyborami na placu i czyści buty klientom. Ma ich wielu, bo jest bardzo dokładny i sumienny. Dzięki zarobionym pieniądzom Mabratu może kupić podręczniki, zeszyty, ołówki i chodzić do szkoły. A właściwie biegać do szkoły! Etiopczycy to najlepsi biegacze na świecie. Zaczynają biegać już od najmłodszych lat, właśnie w drodze do szkół.
Choć mieszkańcy Etiopii są bardzo ubodzy to kochają ozdoby. Potrafią zrobić piękne naszyjniki ze wszystkiego. Z koralików, muszli, drewna, rogów i kości zwierząt, a nawet kapsli od butelek.
Dlatego na dzisiejszych warsztatach plastycznych też wykonaliśmy wspaniałe bransoletki i naszyjniki z koralowych koralików.

Lato z biblioteką 2022 - DZIEŃ PIERWSZY
Lato z biblioteką 2022 - DZIEŃ DRUGI