Wakacje z biblioteką - podróż do Namibii

Jak to jest mieszkać w afrykańskiej wiosce, nie mieć zabawek, ani telewizora? Nie chodzić do szkoły i cały dzień paść kozy w palącym słońcu? Tego dowiedziały się na czwartkowych zajęciach „Lato w bibliotece” nasi podopieczni.

Dzieci szeroko otwierały oczy słuchając historii małego Zuzu z Namibii, który mieszka w chacie ulepionej z błota i krowich odchodów, skórę i włosy ma pokryte czerwoną mazią i nigdy nie myje się w wodzie! Woda dla plemienia Himba, z którego pochodzi Zuzu to najcenniejsza rzecz na świecie. W Namibii jest jej bardzo mało, czasem nawet nie starcza do picia! Mamy nadzieję, że nasi uczestnicy wynieśli z dzisiejszych zajęć cenną lekcję i będą oszczędzać wodę, chociażby podczas mycia zębów.
W Afryce żyje też wiele wspaniałych zwierząt, których nie spotkamy nigdzie na świecie! Mieszkają tu lwy, żyrafy, zebry, nosorożce, słonie i hipopotamy. Warto zobaczyć je w ZOO, ale można też zrobić sobie słonia, albo żyrafę z papieru. Tym właśnie zajmowaliśmy się w drugiej części zajęć podczas warsztatów plastycznych. Z papierowych talerzyków i kolorowego papieru stworzyliśmy zwierzęce maski.