Relacje z wydarzeń

Upamiętniamy powstanie w getcie - Akcja Żonkile

Czwarte klasy szkoły podstawowej dopiero rozpoczynają lekcje historii. Wiedza o minionych czasach jest jeszcze uboga i nieusystematyzowana. Dlatego przeprowadzenie lekcji bibliotecznej w ramach Akcji Żonkile było nie lada wyzwaniem.

Jak przybliżyć dzieciom nieistniejący już świat polskich Żydów? Jak opowiedzieć o Zagładzie? Tak by nie wystraszyć, ale i nie zbanalizować trudnego tematu. Na szczęście z pomocą przyszły nam materiały przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Dziś dwie klasy czwarte z SP 2 w Wąbrzeźnie, IV B i IV C wzięły udział w zajęciach podczas, których dowiedziały się jak wyglądało życie w przedwojennej Warszawie. W mieście, które zamieszkiwało 350 tys. Żydów. Kim oni byli? Dlaczego żydowscy sąsiedzi nie mieszkają już wśród nas? Czym było getto i jak doszło do powstania w getcie warszawskim? Te trudne tematy w sposób niezwykle przystępny i bardzo ciekawy poruszał film animowany pt.: „Będę pisać”. Opowiadał on o przyjaźni dwojga żydowskich nastolatków, Natana i Zosi przed i po wybuchu II wojny światowej.


Dzieci mogły zobaczyć, jak wojna wpłynęła na życie ich rówieśników. Filmowa historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i późniejsza rozmowa z uczniami pokazała im, że nawet w bardzo trudnych czasach ludzie mogą doświadczyć czegoś, co ich wzmacnia – drobnych rzeczy, które stają się bardzo ważne i podtrzymują na duchu. Podkreślaliśmy, że wzajemna życzliwość i przyjaźń to wartości uniwersalne i ponadczasowe, ważne dla każdego i w każdym wieku.


Wspólnie wykonaliśmy papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Bukiet żonkili każdego roku pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego składał Marek Edelman, jeden z przywódców powstania. Dziś tę tradycję kontynuuje wspomniane Muzeum POLIN, które co roku w kwietniu organizuje Akcję Żonkile. W ramach Akcji wolontariusze rozdają 19 kwietnia tysiące papierowych żonkili na ulicach Warszawy. Nasza dzisiejsza lekcja biblioteczna też była częścią Akcji Żonkile.

W czwartek, 21 kwietnia odbyła się druga część #akcjaŻonkile w naszej Bibliotece.
Z klasą V a i VI b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wąbrzeźnie ponownie spotkała się bibliotekarka Agnieszka Błaszak. Młodzież także obejrzała film animowany przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pt. "Będę pisać". Wprowadził on młodych ludzi w tematykę Holocaustu i powstania w getcie warszawskim.
Tragiczne wydarzenia sprzed 79 lat były przyczynkiem do rozmów nie tylko o historii, ale też o godności człowieka, wadze przyjaźni i zwykłej ludzkiej życzliwości. Młodzież wypełniała karty pracy i tworzyła papierowe żonkile. Wszystkie materiały edukacyjne pozyskaliśmy dzięki współpracy z Muzeum POLIN.

Agnieszka Błaszak

Wyszukaj na stronie

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.