Łukasz Gapiński - człowiek stąd. Relacja ze spotkania autorskiego.

Łukasz Gapiński, dobrze znany wąbrzeskim czytelnikom pisarz pochodzący z Wałycza, ukończył trylogię o „Człowieku znikąd”. Promocja ostatniego tomu pt. „Zakon Jakuba Sprawiedliwego” odbyła się 15 marca 2018 r. i miała wspaniałą, niecodzienną oprawę.

Zespół Szkoły Podstawowej w Zieleniu, który zasłynął inscenizacją musicalu „Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze” przygotował widowisko na motywach fragmentu promowanej książki. Przedstawienie z gatunku światło i ruch zostało dopełnione urywkami powieści w interpretacji licealistki Aleksandry Olszewskiej.
Zgromadzeni w sali widowiskowej Wąbrzeskiego Domu Kultury wielbiciele talentu Łukasza Gapińskiego mieli okazję do arcyciekawej dyskusji na temat słowiańskich wierzeń, mitów, czy panteonu bogów. Podstawą wszystkich trzech książek autora jest bowiem wątek słowiański. W trzecim tomie zaś akcja toczy się wyłącznie w sferze Bogów. – Tytułowy bohater człowiek znikąd trafia do Prawi i tam rozmawia z Bogami. Tam też zdarzają mu się różne perypetie, a jeden z głównych wątków powieści przywołuje słowiański mit o stworzeniu świata. Autor „Człowieka znikąd” jest nie lada znawcą tej problematyki i chętnie dzielił się swoją wiedzą ze zgromadzonymi czytelnikami. Na zakończenie, jak przystało na spotkanie autorskie, wszyscy posiadacze egzemplarza „Zakonu Jakuba Sprawiedliwego” mogli dostać autograf.
Spotkanie we współpracy w Wąbrzeskim Domem Kultury przygotowała wąbrzeska biblioteka. Trylogię Łukasza Gapińskiego znajdziecie Państwo w wypożyczalni dla dorosłych i w Filii nr 1. Serdecznie zapraszamy.

Agnieszka Błaszak