Premiera filmów o Blomkviście

Dziś w bibliotece odbyły się premiery dwóch filmów o przygodach Detektywa Blomkvista, które wpłynęły na konkurs organizowany przez Wydawnictwo Jungoffska.

Podobnie jak w zeszłym roku (Konkurs Lato z Pippi) współpracowaliśmy z Wydawnictwem Edyty Jungowskiej, pełniąc rolę Ambasadora ogólnopolskiego konkursu filmowego z okazji 75 Urodzin Detektywa Blomkvista.
Kalle Blomkvist to bohater serii książek stworzonych przez Astrid Lindgren. Ten rezolutny 13-latek, marzy o tym, żeby zostać detektywem. Choć w jego rodzinnym miasteczku rzadko zdarzają się kryminalne historie, Kalle nie traci nadziei, że trafi mu się śledztwo na miarę Sherloca Holmesa. Pewnego dnia, wraz z przybyciem do Lilkoping wujka Einera, zaczynają się dziać bardzo podejrzane rzeczy… Tak rozpoczyna się pierwsza część książkowej serii stworzonej 75 lat temu przez Astrid Lindgren.
We wspomnianym Konkursie, który polegał na nakręceniu 5-minutowego filmu inspirowanego przygodami młodego detektywa, mogły wziąć udział „ekipy filmowe” składające się minimum z jednego dziecka i z jednego dorosłego, ale równie dobrze ekipa mogła liczyć 10 osób.
Do Ambasadora zgłosiły się dwie ekipy spełniające te wymagania. Pierwsza to Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wąbrzeźnie, w składzie:
Anna Neumann – producent i reżyser,
Martyna Banasiak - jako Kalle Blomkvist
Oliwia Tychnowska - jako Eva-Lotta
Oliwia Lewandowska - jako Anders
Patrycja Kordowska – operator kamery
Piotr Lorek – operator kamery
Julia Basikowska - montaż
Emilia Salomon – charakteryzacja

Druga ekipa, to rodzinny zespół w składzie:
Ludwik Błaszak – w roli Detektywa Blomkvista,
Tosia Błaszak – charakteryzacja i udźwiękowienie,
Agnieszka Błaszak – producent,
Karol Błaszak – zdjęcia i montaż.

Na dzisiejszym spotkaniu w bibliotece obejrzeliśmy oba filmy i jako Ambasador naszego lokalnego etapu, nagrodziliśmy twórców. Biorąc wzór z hollywoodzkich premier zaprosiliśmy ekipy na after party w pizzerii Kameleon. Tam przy smakowitych pizzach, ekipy będą mogły uczcić swój sukces i planować dalszy bieg kariery. Czego ogromnie życzymy!
Obecna na spotkaniu klasa VI B z SP 2, z której rekrutują się w większości członkowie filmowej ekipy, też miała szansę zabawić się w detektywów, rozwiązując zagadki wymagające wyobraźni i logicznego myślenia. Dla każdego z uczestników przygotowaliśmy drobną nagrodę.
Wszystkich namawiamy, aby brali wzór z obu ekip i próbowali swoich sił w bibliotecznych konkursach, bo mimo trudów, o których wspominali uczestnicy, jest to zawsze świetna zabawa i nowe, ciekawe doświadczenie.

A teraz trzymamy kciuki za naszych reprezentanów w ogólnopolskim etapie konkursu. Wyniki poznamy 6 grudnia!

Agnieszka Błaszak