Wakacje 2021 - dzień pierwszy

Dzisiejsze zajęcia dla 14-stki uczestników naszych WAKACJI W BIBLIOTECE, poprowadziła antropolożka i kulturoznawczyni Jagoda Kurek.

W swojej internetowej witrynie - Pracownia Wiedźmy, „Jaga” tak o sobie pisze: "Odkąd pamiętam wołały mnie różne przejawy duchowości, szczególnie tej związanej z pierwotną, magiczną kulturą Słowian, Celtów i Wikingów (...) Fascynuje mnie wiedza, związana z tym, co wykracza poza „logiczne poznanie” – sny, inicjacje, baśnie i mity, ceremonie i rytuały". Dzieci miały więc okazję przypomnieć sobie, co wiedzą o mitologii i legendach oraz poznać jeden ze słowiańskich mitów. Przy wtórze rytualnego bębenka, wsłuchiwały się w historię o stworzeniu świata przez bogów: Peruna i Welesa, przyłączając się do snutej opowieści całym ciałem, oddając ruchem podmuchy wiatru, bulgotanie wody, czy poczynania boskich braci.
Ten rodzaj ruchowej opowieści bardzo przypadł dzieciom do gustu. Mogły się całe zaangażować w opowiadaną historię i z pewnością dzięki temu łatwiej ją zapamiętać.
W przerwie uczestnicy posilili się słodko-owocową strawą, a potem malowali twarze (i nie tylko ;-) wcielając się w różne żywioły.

WAKACJE 2020

WAKACJE 2019