Relacje z wydarzeń

Tydzień Bibliotek 2021

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza.

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA

Ponieważ przypadał on w tym roku w dniu wolnym od pracy, świętowanie rozpoczęliśmy już w piątek 7 maja. Z laurkami i życzenia przybyli do nas najmłodsi czytelnicy z grup przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wąbrzeźnie, a także zastępca burmistrza Wojciech Sławomir Trzciński i kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Wąbrzeźno Kornelia Madejska. Krótkie spotkanie przy kawie, bukiet pięknych kwiatów oraz wiązanka okolicznościowych życzeń sprawiły nam ogromną przyjemność. I jeszcze raz dziękujemy za pamięć!

 

KONKURS O "POŻYCZALSKICH"

Z okazji świątecznego Tygodnia ogłosiliśmy konkurs we współpracy z Wydawnictwem Jungoffska na temat "Pożyczalskich" Mary Norton. Wydawnictwo pani Edyty Jungowskiej właśnie wypuszcza na rynek nowe audiobooki o ich przygodach. Każde dziecko, w wieku 6-12 lat, które weźmie udział w naszej zabawie ma szansę zdobyć atrakcyjne nagrody, z takim audiobookiem na czele. Polecamy!

PYTANIA KONKURSOWE
Gdzie mieszkają Pożyczalscy?
Kto jest autorem serii o Pożyczalskich?
Jakiego rodzaju książki są specjalnością
Wydawnictwa Jungoffska?
Kto jest szefową tego Wydawnictwa?
Wyobraź sobie, że zniknęła twoja ulubiona rzecz. To pewnie sprawka Pożyczalskich! Opisz w kilku zdaniach co to była za rzecz i do czego może ona posłużyć Pożyczalskim?

 

SKARBY BIBLIOTEK CYFROWYCH

10 maja, w kolejnym dniu Tygodnia Bibliotek opublikowaliśmy na naszym profilu FB prezentację multimedialną, autorstwa pani instruktor Sabiny Olszewskiej pt.: "Skarby Bibliotek Cyfrowych". Warto poświęcić kilka chwil, by dowiedzieć się jakie skarby możemy odkryć nie ruszając się z domu dzięki tym cyfrowym platformom. Polecamy!

TOP 10

Kolejną atrakcją w naszym terminarzu Tygodnia Bibliotek było ogłoszenie TOP 10 KSIĄŻEK, KTÓRE TRZEBA PRZECZYTAĆ. Głosowanie na ulubione pozycje literackie rozpoczęliśmy 23 kwietnia w Dniu Książki i tak oto prezentuje się ostateczny rezultat Państwa typowania:

1.Mistrz i Małgorzata
Michaił Bułhakow
2. Mały Książę
Antoine de Saint-Exupéry
3. Alchemik
Paulo Coelho
4. Rok 1984
George Orwell
5. Zbrodnia i kara
Fiodor Dostojewski
6. Ania z Zielonego Wzgórza
L. M. Montgomery
7. Cień wiatru
Carlos Ruiz Zafón
8.Biblia
9. Kubuś Puchatek
A.A. Milne
10. Księgi Jakubowe
Olga Tokarczuk

PO PROSTU ABSTRAKCJA

Z okazji święta Bibliotek na "wystawie za szybą" zaprezentowaliśmy obrazy Justyny Zarębskiej. Pełną autorską wystawę wąbrzeskiej malarki "PO PROSTU ABSTRAKCJA" można było oglądać w październiku 2018 roku. Powróciła ona w Tygodniu Bibliotek dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z barwnym, nieoczywistym światem artystki. Te obrazy można oglądać bez końca i wciąż od nowa dopatrywać się w nich związków z rzeczywistością, szukać powiązań z własnymi doświadczeniami, dostrzegać łąkę, niebo, słońce, zmienność pór roku, a może jeszcze coś innego… Polecamy!

SPOTKANIA Z BIBLIOTEKĄ DLA NAJMŁODSZYCH

Przez cały świąteczny Tydzień trwały spotkania w Bibliotecznej Akademii Malucha online, w której bohaterką i przewodniczką po bibliotece była tym razem Kicia Kocia. Wraz z sympatyczną koteczką dzieci dowiedziały się dlaczego warto odwiedzać to miejsce i jak należy traktować wypożyczone książeczki. Spotkania dla najmłodszych prowadziła jak zwykle bibliotekarka Dorota Sionkowska.
Najmłodsi odwiedzali nas również stacjonarnie. Stęsknione za biblioteką podziwiały wystawę za szybą, a na niej "Książki o książkach", przeglądały nowości biblioteczne oraz rysowały swoich ulubionych bohaterów, w specjalnie przygotowanej na Tydzień Bibliotek naszej Wolnej Strefie Malowania.

CO O MNIE WIESZ - ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Święto Bibliotek było też dobrą okazją do rozstrzygnięcia konkursu ogłoszonego w Dniu Książki 23 kwietnia, pod nazwą "Co o mnie wiesz?". Sześć osób, które pokusiły się o rozwiązanie quizu i przesłanie do nas konkursowego hasła: "Kto czyta książki, żyje podwójnie" Umberto Eco, otrzymało od Biblioteki atrakcyjne nagrody. Gratulujemy Magdalenie Paczkowskiej, Bartoszowi Angowskiemu, Natalii Borowskiej, Agacie Hałaj, Liwii Ronowskiej i Piotrusiowi Ogorzałek.

 

SPOTKANIE Z POETĄ

Ostatnim punktem w terminarzu Tygodnia Bibliotek było wirtualne spotkanie z poetą Grzegorzem Borowcem. Młody człowiek przygotowuje się do wydania trzeciego tomiku poezji, którą znawcy określają mianem "czarnej". Skąd autor czerpie inspiracje do pisania swoich wierszy, jak radził sobie w szkole na języku polskim i jakiej muzyki słucha? Tego wszystkiego możecie się dowiedzieć oglądając zapis spotkania. Polecamy!

 

Agnieszka Błaszak

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.