Z kalendarza świąt nietypowych

21 marca obchodziliśmy dwa ważne święta w kalendarzu świąt nietypowych, które uczciliśmy w sposób szczególny w naszej bibliotece.

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Na tę okazję przygotowałyśmy nową ekspozycję w oknach parteru biblioteki. Zagościły na niej tomiki poezji oraz wiersze na dużych planszach, które można przeczytać chociażby podczas wiosennego spaceru. Drugą propozycją jest prezentacja, w której wspominamy wieczory poetyckie, jakie odbyły się w naszej bibliotece na przestrzeni ostatnich lat. A mamy czym się pochwalić. Na zaproszenie biblioteki, w Wąbrzeźnie gościli poeci o ogólnopolskiej renomie: Ewa Lipska i Jacek Cygan. Byli z nami też poeci z naszego podwórka: Henryk Klimek, Grzegorz Borowiec i oczywiście Aleksandra Bacińska. Wspaniałe, niezapomniane wrażenia zostały z nami po spotkaniach z Wojciechem Kassem, Stanisławem Raginiakiem, czy Katarzyną Rodziewicz. Przypominamy te poetyckie chwile i prezentujemy wiersze naszych gości. Ich tomiki znajdziecie rzecz jasna w naszym katalogu.

Tego samego dnia, 21 marca obchodzony jest także Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Jedną z takich inicjatyw jest zachęcanie do założenia skarpetek – najlepiej nie do pary (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i to w różnych, wesołych kolorach! Zdopingowane przez Przedszkole Terapeutyczne "Jedno Słońce" z Wąbrzeźna przystąpiłyśmy do działania. Bibliotekarki w kolorowych skarpetkach pokazały się na fejsbuku i namawiały do wsparcia akcji.