Głośne czytanie w Filii nr 1

W środę, 7 lutego 2018 r. Filia nr 1 gościła w bibliotece dwie grupy "zerowe' ze Szkoły Podstawowej nr 3. Dzieciom towarzyszyły wychowawczynie: p. Karolina Borowiecka i p. Magdalena Dąbrowska oraz opiekunki p. Zdzisława Pazik i Marzena Szyman. Bohaterem naszego spotkania był mityczny król Midas.

W poznanej opowieści poratował on zabłąkanego Sylena z orszaku boga Dionizosa zmierzającego do Indii. W nagrodę Dionizos obiecał spełnić jedno życzenie króla. Władca poprosił, aby każda rzecz, której dotknie, zamieniała się w złoto. Szybko jednak Midas zorientował się, że grozi mu śmierć głodowa – chleb i wino również zamieniało się w złoto. Czarę goryczy przelał fakt, że zamienił także swoją córkę w złotą statuę. Przerażony, wybłagał od Dionizosa utratę daru. Po głośnym czytaniu przyszła pora na dyskusję.

Z wysłuchanej opowieści dzieci wysnuły trafny wniosek, że chciwość i zachłanność doprowadziły króla Midasa nieomal do pewnej śmierci. Złoto i bogactwa nie powinny być najważniejsze w naszym życiu. Szczęśliwy ten, kto ma majątek, ale umie podzielić się z drugimi, a szczególnie z tymi w potrzebie.

Joanna Górecka