Relacje z wydarzeń

Noc Bibliotek 2020- relacja

Noc Bibliotek w wąbrzeskiej książnicy planowana jako wydarzenie hybrydowe - online i w realu -ostatecznie w całości przeniosła się do rzeczywistości wirtualnej.

Myśl przewodnią tegorocznej Akcji -„klimat na czytanie”, potraktowałyśmy dosłownie, czyli ekologicznie. Podczas naszej Nocy, która nosiła podtytuł „W sam las” popularyzowałyśmy wiedzę o lesie. Lesie, który jest „fabryką tlenu”, „płucami świata’. Chroni nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłania glebę i wody. Jest ostoją tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Miejscem wytchnienia dla nas ludzi.

W konwencji leśnej planowałyśmy dwa bloki wydarzeń: dla duetów rodzinnych oraz dla dorosłych. Dzieci miały spotkać się z leśnikami, by posłuchać na czym polega praca leśniczego, co kryją nasze lasy, jakie mieszkają tu zwierzęta i jakie rosną drzewa, gdzie znaleźć grzyby i inne leśne owoce. Podczas warsztatów florystycznych rodzinne duety miały wykonać „las w słoiku” . Pozyskałyśmy sponsora – Nadleśnictwo Golub-Dobrzyń – który sfinansował wszystkie potrzebne komponenty oraz nagrody w „leśnym quizie”. Zaproszeni leśnicy dostarczyli sadzonki i mech ze szkółki leśnej. Wydarzenie zamieszczone na FB biblioteki cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wejściówki rozeszły się w kilka godzin. Niestety ogłoszenie całego kraju „żółtą strefą” od soboty 10 października zmusiło nas do weryfikacji planów. Warsztaty zostały odwołane, ale bibliotekarki nagrały 🎥 film, w którym krok po kroku pokazują jak własnoręcznie wykonać „las w słoiku”. Miał on swoją premierę na profilu fejsbukowym podczas Nocy Bibliotek. Poprosiłyśmy naszych czytelników o nadsyłanie zdjęć kompozycji, które wykonają w domu, najciekawsze nagrodzimy!

Kolejna stacjonarna propozycja planowana na tę Noc, również musiała zostać przełożona: spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim. Wielkim propagatorem wiedzy o lesie i jego mieszkańcach. Autorem filmów i książek m.in. „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”. Znanym z występów w weekendowym wydaniu Dzień dobry TVN oraz kanału na YouTube „Marcin z lasu”. Z Panem Marcinem spotkamy się w Wąbrzeźnie jak tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli.

Interaktywną propozycją zamieszczoną na fejsbuku biblioteki było „grzybobranie”, czyli znana i lubiana „planszówka”, którą można było rozegrać za pomocą przygotowanej specjalnie na Noc Bibliotek wirtualnej planszy, na platformie Genial.ly. Uczestników poprosiłyśmy o nadesłanie zdjęć rodzinnych „królów grzybobrania”, które również nagrodzimy.

Ogłosiłyśmy jeszcze jeden konkurs z nagrodami. W specjalnym poście poprosiłyśmy uczestników o kreatywne rozwinięcie zdania „las jest dla mnie…” Szybko pojawiły się pierwsze komentarze, w tym jedno leśne haiku, którego nie możemy nie zacytować: : Las. Dom dla zwierząt
                                              Natchnienie ciszą jasną,
                                              śpiew ptaka, zieleń. (autor: Paweł Becker)

W naszą „leśną konwencję” wspaniale wpisała się jeszcze jedna fejsbukowa atrakcja, czyli film przygotowany specjalnie na tę okazję przez antropolożkę, edukatorkę i znawczynię wierzeń słowiańskich Jagodę Kurek, pt. „Był taki czas, kiedy drzewa były święte...” W formie gawędy, z towarzyszeniem rytualnego bębna, Jagoda opowiedziała historię Żywii. Dziewczyna buntowała się przeciwko przeznaczonemu jej losowi wiedźmy, ale gdy poznała przedwieczną moc drzew, pogodziła się z losem „tej, która wie”.

Tak o to, w wąbrzeskiej bibliotece udałyśmy się „w sam las”, aby poczuć „klimat na czytanie”. Nie udało nam się spotkać z czytelnikami w realu, ale nasze wydarzenia online też zgromadziły sporą grupę odbiorców, którzy na gorąco reagowali i komentowali zamieszczane treści. Rozdałyśmy mnóstwo linków do filmu i w końcu same zjadłyśmy grzybową...

 

Następna Noc Bibliotek - oby już w realu!

Agnieszka Błaszak

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.