Relacje z wydarzeń

Dzień Ojca

Z okazji Dnia Ojca wąbrzeska biblioteka przygotowała kilka niespodzianek dla wszystkich tatusiów.

Rzecz jasna z uwagi na obostrzenia sanitarne związane z pandemią były to nispodzianki wirtualne. Na naszym fanpage fejsbukowym opublikowaliśmy prezentację "Wszystko co powinniście wiedzieć...", quiz nt. literackich ojców oraz "Piosenki dla taty z historią..." Posty pojawiały się sukcesywnie, przez cały świąteczny dzień. Teraz możecie je wszystkie zobaczyć na naszej stronie, poniżej:

Prezentacja

 

Quiz

 

#1 PIOSENKA DLA TATY
Szczęśliwe dzieciństwo u boku mamy i taty skończyło się dla Natalii Kukulskiej dokładnie 14 marca 1980 roku. Wtedy doszło w Lesie Kabackim do katastrofy lotniczej. Samolot z Nowego Jorku do Warszawy, na pokładzie którego znajdowała się Anna Jantar, rozbił się w pobliżu lotniska na Okęciu. Piosenkarka zginęła wraz z innymi pasażerami.
Po śmierci mamy Natalia przeprowadziła się do pokoju taty, a u niej zamieszkała babcia. Przez pierwszych kilka lat dziewczynka miała nocne koszmary, ale potem zaczęła się uspokajać. Ponieważ tata był często zajęty, a babcia nieskora do zabawy, Natalia czuła się samotna. Musiała więc sama znajdować sobie zajęcie i towarzystwo. Wtedy zainteresowała się muzyką. Zamykała się godzinami sama w pokoju, słuchała płyt, a potem śpiewała na cały głos. Wiedząc, iż tata pisze piosenki dla innych, zaczęłam go namawiać, aby napisał coś dla mnie. Mówiłam to pół żartem, pół serio, raczej sugerując: „Poświęć mi tato trochę czasu”- wspomina Natalia. A on uznał, że taka piosenka mogłaby być fajną puentą programu o nim, który wtedy przygotowywała telewizja. To miała być tylko jednorazowa sytuacja. Tak narodził się utwór „Co powie tata?”, który stał się niespodziewanie wielkim przebojem.

 

#2 PIOSENKA DLA TATY

„Father To Son” to utwór pochodzący z drugiego albumu grupy Queen zatytułowanego po prostu Queen II. Piosenkę, nazwaną kiedyś przez Tomasza Beksińskiego „rockowym eposem” stworzył gitarzysta zespołu – Brian May. Nie brakuje w niej mrocznych, gitarowych pasaży, kilkakrotnie zmienia się rytm, żeby na koniec rozbłysnąć akustycznym finałem. „Father To Son” opowiada o relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem, z perspektywy ojca oddającego synowi swe królestwo - zarówno w sensie dosłownym, ponieważ tekst odnosi się do dawnych czasów, jak i w przenośni, przekazując rodzinną tradycje i honor - co może stanowić aluzję do samego autora czyli Briana Maya i jego ojca. Ojciec Maya był inżynierem lotnictwa, widząc pasję syna pomógł mu skonstruować gitarę elektryczną. Prace nad nią trwały aż 18 miesięcy, a konstruktorzy wykorzystali takie elementy jak obudowa XVIII-wiecznego kominka, perłowe guziki, siodełko motoroweru i szydełko mamy Ruth May. Tak powstała gitara – znak rozpoznawczy Briana Maya przez 45 lat kariery, słynna Red Special.
Mimo to Harold May długo nie mógł pogodzić się z tym, że syn zarzucił karierę naukową (studiował astronomię) dla rocka. Dopiero gdy w 1977 r., Brian zorganizował mu przelot concordem – samolotem nad którym Harold May pracował w Ministerstwie Lotnictwa, a którym nigdy nie leciał – na koncert do Nowego Jorku, gdy zobaczył wypełnioną po brzegi Madison Square Garden, powiedział: „No dobra, teraz załapałem, to była cudowna chwila”. W 2007 r. Brian May obronił w Imperial College London pracę doktorską zatytułowaną „Prędkości radialne w zodiakalnej chmurze pyłu kosmicznego”, dzięki czemu stał się doktorem astronomii, spełniając marzenie ojca.

Wyszukaj na stronie

Ostatnio dodane relacje

06 lipiec 2020
25 czerwiec 2020
23 czerwiec 2020
02 czerwiec 2020

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.