Lekcja na stulecie

Lekcję historii nie z podręczników, ale ze źródeł historycznych, pamiątek i dokumentów życia społecznego odbyli dziś uczniowie wąbrzeskiego liceum w naszej bibliotece.

Zbiory regionalne dotyczące 100. rocznicy powrotu Wąbrzeźna do Macierzy przedstawiła licealistom dyrektor Aleksandra Kurek. Najstarsze opracowanie historii miasta autorstwa Beno Heyma "Gescichte des Kreises Briesen und seiner Ortschaften, Briesen Westpreussen" 1902, opracowania naszego patrona Witalisa Szlachcikowskiego i wiele innych bibliotecznych cymeliów nie kryją już przed młodzieżą tajemnic. Lekcja dotyczyła też najważniejszych bohaterów wydarzeń sprzed stu lat: starosty Józefa Szczepańskiego, burmistrza Franciszka Łukiewskiego, posłanki Anny Piaseckiej i wielu innych. Mamy nadzieję, że lekcja biblioteczna w ciekawy sposób przybliżyła licealistom historię ich rodzinnego miasta.