"Istnienie" Barbary Jasienieckiej

Pani Basia Jasieniecka - wąbrzeźnianka, emerytowana urzędniczka - flirtuje z literaturą odkąd pamięta.

Już w dzieciństwie przelewała na papier swoje pierwsze opowiastki i historyjki. Gdy córki były małe, snuła wieczorne bajania o przygodach niesfornego jajka. Będąc bliską przyjaciółką naszej biblioteki, członkinią Dyskusyjnego Klubu Książki, dała się poznać jako autorka biorąc udział w naszych konkursach. Uczestniczyła w zmaganiach o „Złoty Kałamarz” w 2012 r. i go wygrała! Była też nagroda w konkursie „Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi”. W 2017 r. wzięła udział w projekcje pilotowanym przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu pod nazwą „Coś za coś” . Ze współpracy młodzieży i seniorów, pod bacznym okiem poetki Aleksandry Bacińskiej powstała literacko-fotograficzna publikacja pt. „Słowobrazy”. Znalazło się w niej opowiadanie Pani Basi zatytułowane „Sen rozmarzony”, pięknie zilustrowane przez Hannę Chylińską.

Wczoraj zaś świętowaliśmy książkowy debiut Barbary Jasienieckiej. „Istnienie” to zbiór opowiadań, z których tchnie czułością, ciepłem i optymizmem. Opowiadania są - jak ich autorka - pełne życzliwości do świata, ludzi i zwierząt. Pani Basia to pilna obserwatorka (patrz opowiadanie „Okno”), z sympatią przygląda się otoczeniu i je opisuje. Za inspiracje służą też spotkania z nowymi ludźmi, zasłyszane historie, podróże.
Tom „Istnienie” został przygotowany do druku przez Sabinę Olszewską, instruktorkę w naszej Bibliotece. Korekta, redakcja i ilustracje opowiadań również wyszły spod ręki naszej koleżanki. Książkę wydał Wąbrzeski Dom Kultury w Wąbrzeskich Zakładach Graficznych pana Leszka Dembka.
Zachęcamy do zakupu książki w Miejskim Punkcie Informacji. Taka porcja optymizmu przyda się z pewnością każdemu!