Fabryka zagrała w bibliotece

Klimatyczny, wzruszający, świetny - takimi słowami opisywała publiczność wczorajszy koncert zespołu Fabryka, opuszczając progi biblioteki.

Wysłuchaliśmy, zaaranżowanych na rockowo piosenek, do których teksty napisali niebyle, jacy tekściarze, bo najwięksi poeci pokolenia Kolumbów: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Borowski, Tadeusz Gajcy, a także młodziutka harcerka Tereska Bogusławska. Tragiczne życiorysy tych ludzi znane są powszechnie, nie trudno się, więc domyślić jak wielki ładunek emocjonalny niosły ze sobą piosenki wykonywane przez wokalistę Sylwestra Domańskiego. Z muzyką świetnie współgrały multimedialne wizualizacje, na których mogliśmy zobaczyć m.in. twarze młodych powstańców warszawskich. Myślę, że ciarki na skórze nie były tylko moim udziałem…
„Muzyczna lekcja historii”, bo taki tytuł nosił koncert, miała jednak charakter przekrojowy. Usłyszeliśmy, zatem utwory odnoszące się również do powojennych losów Polski, np. piosenkę Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę”, a także kompozycje Krzysztofa Klenczona i Marka Grechuty.
To była wielka przyjemność uczestniczyć w tej rockowo-poetyckiej lekcji. Dla wszystkich, którzy nie mogli być z nami w ten fantastyczny, październikowy wieczór mała próbka wczorajszych emocji. Utwór „Nie pytaj o…”
Nie pytajcie jak było! Żałujcie, że Was nie było!

Biblioteka składa serdeczne podziękowania dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie i Wąbrzeskiego Domu Kultury za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego oraz panu Wojciechowi Góralskiemu za bezinteresowną pomoc przy realizacji dźwięku. Dziękujemy!