Wewnętrzna bogini - projekt literacko-artystyczny

W piątek 24 maja, podczas eventu poprzedzającego Dzień Matki, spotkaliśmy się w bibliotece z czterema zdolnymi, młodymi damami, które przedstawiły publiczności interdyscyplinarny projekt pod nazwą „Matka – wewnętrzna bogini”.

Wsłuchując się w głos tytułowej „wewnętrznej bogini” autorki zaprezentowały własną interpretację kobiecości. Jagoda Kurek w wykładzie wprowadzającym mówiła o kobiecych archetypach oraz ich funkcji i znaczeniu w kulturze. Archetyp Dziewicy, Wojowniczki, Wiedźmy i Artystki to cztery aspekty kobiecości wyróżnione przez prelegentkę. Tak interpretowana kobiecość - mistyczna, święta, naturalna i dzika, czerpiąca garściami z pierwotnej siły Matki Ziemi zapewnia płodność, nie tylko tę biologiczną, ale przede wszystkim artystyczną. Z tego przekonania – jak mniemamy – wyrosła druga, integralna część projektu. A stanowiły ją prace plastyczne Eweliny Wolskiej i Dominiki Grochowskiej. Malarka i fotografka połączyły swoje dziedziny sztuk wizualnych, by stworzyć wizję zapomnianych, kobiecych pierwowzorów. Swoistą klamrą spinającą projekt był mini-recital altowiolistki Martyny Kawzan, której występ stanowił muzyczną interpretację zaprezentowanych kolaży.
Ponieważ autorki wielokrotnie podkreślały znaczenie jak najpełniejszego czerpania z pierwotnych żywiołów i przyrody, uzupełniły swój projekt o kącik ziołowy. Publiczność mogła spróbować autorskich mieszanek ziołowych nawiązujących do prezentowanych archetypów, a opracowanych przez Sarę Orzechowską i serwowanych przez Małgorzatę Dembowską.
To był niezwykły wieczór, a niejedna z uczestniczących pań z pewnością obudziła swoją wewnętrzną boginię!