Relacje z wydarzeń

O historii książki we Wroniu

O historii książki -od rysunków naskalnych po e-booki – opowiadała dziś podopiecznym Środowiskowego Domu Pomocy we Wroniu, dyrektor wąbrzeskiej biblioteki Aleksandra Kurek.

„Przypadki Jej Królewskiej Mości Książki” jak nazwaliśmy prezentację to, mówiąc kolokwialnie historia „stara jak świat”. Ludzie zawsze mieli potrzebę utrwalania swoich przeżyć, doświadczeń i wiedzy. Najpierw w postaci naskalnych malowideł, potem hieroglifów, w końcu z wykorzystaniem różnych rodzajów pisma: węzełkowego, klinowego aż po alfabet łaciński. Mowa była o różnych rodzajach materiałów piśmienniczych: od tabliczek glinianych, poprzez papirus, pergamin, pierwsze książki drukowane, aż po nośniki cyfrowe. W prezentacji znalazły się przykłady pięknie iluminowanych książek rękopiśmiennych oraz starodruków. Wspaniałe biblioteki, od aleksandryjskiej aż po współczesne książnice, które są nie tylko wypożyczalniami, ale centrami multimedialnymi. Na zakończenie uczestnicy mogli obejrzeć najciekawsze „okazy” ze zbiorów biblioteki wąbrzeskiej. Książki-miniaturki, rękopis Kochanowskiego „Odprawy posłów greckich”, czy też okolicznościowe wydanie „Pana Tadeusza” wraz z audiobookiem.
Dziękujemy kierownictwu Środowiskowego Domu Pomocy we Wroniu za miłe przyjęcie i polecamy się na przyszłość.

Agnieszka Błaszak