Klubowicze polecają.

Na początku kwietnia swoje comiesięczne zebranie odbyli członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych.

Klubowicze wzięli pod lupę dwie książki: Justyny Kopińskiej „Polska odwraca oczy” oraz Jacka Gentera "Pan Przypadek i kryminaliści". Przeczytaj relację.
Zapraszamy do przeczytania recenzji tych książek autorstwa klubowiczki Ewy Ronowskiej:

Justyna Kopińska „Polska odwraca oczy”

W książce autorka oddała głos ofiarom, dotarła do sprawców oraz osób zaangażowanych w daną sprawę. Była bardzo obiektywna, nikogo nie oceniała, dała czytelnikowi możliwość osądzenia.
Jestem oszołomiona tą książką, ponieważ reportaże mają sporą siłę rażenia. Opisane są wydarzenia, które śledziła cała Polska. Kopińska pokazała rzeczy niewyobrażalne, śledziła procesy sądowe i zaniechania, pokazując, co robi się z niewygodnymi sprawami. Ukazuje różne rodzaje przemocy oraz bezbronność człowieka wobec absurdalności systemu. Zastanawiające jest to, że mimo łamania prawa, nikt nie reagował.
Pokazała, że brakuje odpowiedzialności za złe działania i decyzje. Zadaje pytanie, jak postępować ze złymi ludźmi, jakie powinny być konsekwencje tego co uczynili. W wyniku jej interwencji wniesiono poprawki do prawa karnego.

Jacek Getner „Pan Przypadek i kryminaliści”

W zasadzie nie czytuję kryminałów, jednak obecna książka mile mnie zaskoczyła. Jest pełna humoru, zabawna, z ironią przedstawia pewne zjawiska dotyczące np. zachowań. Przedstawiono trzy przypadki kryminalne, które próbuje rozwiązać detektyw. Są one skomplikowane, mają ciekawe intrygi z zaskakującym rozwiązaniem. Łączy je wspólny temat np. środowisko, w którym osadzone są zagadki.
Autor zachwyca swoimi opowiadaniami, ironią i humorystycznym spojrzeniem na świat. W książce dzieje się dużo, autor na swoich bohaterach nie pozostawia suchej nitki. W życiu każdego z nich wydarzy się coś nowego.
Książkę czyta się szybko i przyjemnie, a patrząc na niewielką ilość stron – za szybko. Zachęcam do przeczytania książki i wspólnej przygody i zabawy z bohaterami.