Szanowni Czytelnicy,

Bardzo dziękujemy za przekazywanie wielu cennych książek, audiobooków i innych zbiorów bibliotecznych, które wzbogaciły księgozbiór naszej biblioteki.

Pragniemy przybliżyć Państwu zasady przyjmowania darów w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie.

1. Przyjmujemy w darze książki, audiobooki, rękopisy, maszynopisy, mapy, dokumenty życia społecznego.

2. Dary przyjmowane są w Bibliotece (ul. Matejki 11 b) w godzinach 08.00 – 15.00.

3. Dary mogą przekazać osoby prywatne, instytucje, stowarzyszenia lub inni niewymienieni darczyńcy na podstawie protokołu przekazania darów (Załącznik nr 1).

4. Biblioteka zastrzega sobie prawo do odmowy przyjęcia darów oraz dokonania selekcji pod kątem ich przydatności dla użytkowników Biblioteki, zgodności z profilem gromadzenia zbiorów, liczby posiadanych egzemplarzy oraz stanu fizycznego publikacji.

5. Dary odrzucone w wyniku selekcji, które nie odpowiadają potrzebom biblioteki, mogą zostać przekazane innym bibliotekom, na kiermasze wewnętrzne, akcje „bookcrossing”, a w przypadku materiałów zniszczonych przekazane do utylizacji.

6. Książki wpływające w formie darów muszą być wydane w ciągu ostatnich 5 lat, z wyjątkiem tytułów o tematyce regionalnej, potrzebnych lektur szkolnych oraz książek poszukiwanych przez czytelników, których brak w zbiorach Biblioteki.

7. Biblioteka nie przyjmuje :

• publikacji zdezaktualizowanych, zniszczonych, zagrzybionych i zdefektowanych
  • tytułów zdekompletowanych, o ile nie uzupełniają zbiorów bibliotecznych
  • księgozbiorów z likwidowanych mieszkań, o ile nie są to zbiory o tematyce regionalnej, bądź poszukiwane przez Bibliotekę
  • publikacji nieprzydatnych dla funkcjonowania instytucji oraz niezgodnych z profilem gromadzonych zbiorów
  • zbiorów pochodzących z nielegalnych źródeł

8. Zbiory przekazywane w darze muszą być własnością Darczyńcy, nie mogą być własnością innych bibliotek, szkół, urzędów i nie mogą zawierać znaków własnościowych tych instytucji.

9. Zbiory przekazywane Bibliotece muszą pochodzić z legalnego źródła, co zostaje potwierdzone przez Darczyńcę we wspomnianym wyżej protokole

(załącznik nr 1).

10. W przypadku kolekcji oraz materiałów bibliotecznych szczególnie cennych i trudnych do nabycia musi być sporządzona umowa darowizny, a przyjęte na jej podstawie pozycje muszą być włączone do zbiorów biblioteki.

11. Za przyjmowanie darów odpowiada bibliotekarz zajmujący się gromadzeniem i opracowaniem zbiorów.

Pobierz ZAŁĄCZNIK NR 1

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie wychodząc naprzeciw potrzebom osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, zamieszkałych na terenie Wąbrzeźna proponuje usługę polegającą na dostarczaniu książek do domu.

Usługa jest bezpłatna.
Dostarczaniem zbiorów zajmują się bibliotekarze i stażyści we wcześniej uzgodnionych terminach.

Jak korzystać z usługi?

Wystarczy zadzwonić do Wypożyczalni, zadeklarować niemożność skorzystania z biblioteki osobiście ze względu na stan zdrowia, przekazać swoje preferencje czytelnicze i umówić termin dostawy książek.

Wypożyczalnia dla dorosłych
tel. (56) 688 18 21 wew. 10

Filia dla dzieci
tel. (56) 688 18 21 wew. 12

Fiia nr 1

Studiujesz zaocznie? Twoja uczelnia przeszła na nauczanie zdalne?
Piszesz pracę semestralną, licencjacką, magisterską i masz utrudniony dostęp do biblioteki naukowej? Mamy na to sposób!
📚💻👨‍🎓
Biblioteka wąbrzeska zapewnia swoim czytelnikom bezpłatny dostęp do ogromnej bazy publikacji naukowych i czasopism w wersji elektronicznej.
Wszystko dzięki systemowi Academica, który jest cyfrową wypożyczalnią międzybiblioteczną, tworzoną i systematycznie uzupełnianą przez Bibliotekę Narodową.

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA powstała w oparciu o tradycyjny system wypożyczeń międzybibliotecznych. Głównym celem projektu jest uzupełnienie, a w przyszłości zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych, wypożyczaniem publikacji w postaci cyfrowej, które mogą trafić do szerszego niż do tej pory grona czytelników.

Academica to największa w Polsce bezpłatna, pełnotekstowa baza online polskich publikacji naukowych (książek i czasopism) ze wszystkich dziedzin wiedzy. Aktualnie udostępnia prawie 3 500 000 tekstów: artykułów, monografii, podręczników i skryptów.

Dysponuje dwoma rodzajami dostępu: nieograniczonym – publikacje oznaczone zieloną kropką są dostępne dla każdego użytkownika internetu bez żadnych ograniczeń z każdego urządzenia oraz ograniczonym – publikacje są dostępne tylko na wyznaczonych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica.
Taki właśnie terminal jest do Waszej dyspozycji w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Wąbrzeźnie, przy ul. Matejki 11 B.

Zasady korzystania z systemu ACADEMICA w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wąbrzeźnie:

• Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP, ul. Matejki 11B.

• Z systemu Academica korzystać mogą użytkownicy zarejestrowani w tym systemie – bezpłatnej rejestracji czytelników dokonuje bibliotekarz w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Wąbrzeźnie.
• Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona czytelnikowi pod warunkiem, że nie jest w tym czasie wypożyczona lub zarezerwowana przez innego użytkownika. W momencie zakończenia korzystania z publikacji naukowej na terminalu staje się ona dostępna dla pozostałych zarejestrowanych w systemie użytkowników.
• Korzystanie z publikacji naukowych możliwe jest wyłącznie w zakresie wyświetlania jej treści na ekranie terminala. Nie ma możliwości drukowania i pobierania przeglądanych materiałów. Ich utrwalanie i rozpowszechnianie nie jest dozwolone.

Uwaga!

Drodzy Czytelnicy! Informujemy, że w piątek po Bożym Ciele, 4 czerwca Biblioteka będzie nieczynna.