Biblioteka od kuchni - lekcja biblioteczna

Klasa VI ze szkoły Podstawowej nr 2 w Wąbrzeźnie wraz z wychowawczynią Hanną Maziarka uczestniczyła dziś w niecodziennej lekcji bibliotecznej. Zajęcia poprowadziła szefowa bibliotecznego działu opracowań Małgorzata Grzybek.

Celem lekcji było pokazanie biblioteki od kuchni. Nie tylko - co oczywiste - wypożyczalni i regałów z książkami, ale i tych działów biblioteki, których na co dzień nie widać. Młodzież miała więc okazję zobaczyć w jaki sposób książki trafiają do biblioteki, jak są opracowywane, wpisywane do katalogu, sygnowane kodem kreskowym. Poznały pracę bibliotekarek, które w ustronnej pracowni bibliotecznej prowadzą stronę internetową i profile placówki w mediach społecznościowych. Jest to również kuźnia wszystkich pomysłów na nowe formy działalności biblioteki, takie jak escape room, noc w bibliotece, czy gry miejskie. Rozmawialiśmy o profesji bibliotekarza, która kiedyś jednoznacznie kojarzyła się ze straszą panią w szarym sweterku, dziś zaś wiele bibliotek daje odpór takiemu myśleniu. Realizowane są przeróżne projekty promujące nowoczesny wizerunek bibliotek i samych bibliotekarek.(Zobacz Projekt Bibliotekarz zawód glamour z Morąga). Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać młodzież, że biblioteka to miejsce nowoczesne, otwarte i przyjazne a pracujący w niej ludzie pełni pasji i zaangażowania.

Agnieszka Błaszak