Agnieszka Kosińska - relacja ze spotkania

W ubiegły wtorek, 18 września na zaproszenie biblioteki przybyła do Wąbrzeźna Agnieszka Kosińska – wieloletnia osobista sekretarka i współpracowniczka Czesława Miłosza. Pani Agnieszka promowała swoją ostatnią książkę pt. „Miłosz w Krakowie”. Spotkanie z pisarką poprowadził dr Karol Alichnowicz.

Agnieszka Kosińska spędziła z poetą jego ostatnie osiem lat życia. Zaczęła wpółpracę od porządkowania poczty i e-maili a skończyła jako redaktorka, wydawca i powiernica najintymniejszych spraw pisarza. Efektem tej długoletniej, bliskiej relacji jest książka „Miłosz w Krakowie”. Pokazuje ona wieszcza takim jakim był. Autorka przytacza autentyczne wypowiedzi, relacjonuje prawdziwe wydarzenia. Te opowieści czasem bawią, jak ta o niemieszczących się pod biurkiem nogach Mistrza i asystentki, albo wzruszają do łez. Na przykład ta, kiedy poeta leżąc w szpitalu, pod respiratorem kazał sobie czytać listy zmarłej żony. Swoją książką i opowieściami, na wtorkowym spotkaniu Agnieszka Kosińska starała się odbrązowić wizerunek Miłosza jaki wynosimy chociażby z lecji języka polskigo w szkole. Zapewniała, że nie był wybitnym erudytą, nie był poliglotą, nie był znawcą sztuki, ale na pewno był wielkim poetą. Zachęcała do czytania dzieł Mistrza, nie tylko poezji, ale i powieści, esejów, artykułów i poznawania Go na własną rękę. Na zakończenie spotkania Pani Agnieszka, która obecnie pełni funkcję dyrektora Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, najstarszego i największego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, w którym znajduje się najważniejsza na świecie ekspozycja mennictwa i medalierstwa polskiego, zapraszała zebranych do Krakowa. Obiecała osobiście oprowadzić po muzeum każdego gościa z Wąbrzeźna!

Agnieszka Błaszak