Spotkanie z książką Krzysztofa Daukszewicza "Nareszcie w Dudapeszcie"

Wczorajsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się tym razem z dodatkową atrakcją.

Klubowicze mieli okazję zapoznać się z planszową wystawą poświęconą 200. rocznicy pierwszego wydania Ballad i Romansów Adama Mickiewicza. Wąbrzeska biblioteka wypożyczyła ekspozycję z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiejw Toruniu.
Na klubowym spotkaniu pod dyskusję poddaliśmy książkę pt. „Nareszcie w Dudapeszcie” Krzysztofa Daukszewicza - znanego satyryka, felietonisty, a od 2005 r. stałego gościa programu publicystyczno–satyrycznego „Szkło kontaktowe”. Do współpracy Daukszewicz senior zaprosił swojego syna Aleksandra, autora opowiadań, artykułów oraz reklam. Autorzy obserwując rzeczywistość, satyrycznie przedstawili polską scenę polityczną, gdzie obok pandemii rządzi pewien mieszkaniec Żoliborza.
W książce zawarte są także zabawne wierszyki, korespondencja z synem Aleksandrem, satyrycznie ujęte sylwetki co niektórych polityków. Uzupełnieniem tekstów są przezabawne rysunki wykonane przez Pawła Kryńskiego. Klubowicze jednogłośnie uznali, że wolą słuchać i oglądać Daukszewicza niż czytać. W ich ocenie „Nareszcie
w Dudapeszcie” to „anegdotki polityczne z czasów pandemii i wyborów”, w których opisano: „trudną rzeczywistość z przymrużeniem oka”. Kolejna klubowiczka doceniła rysunki Pawła Kryńskiego, które „bardzo urozmaicają publikację”.
Na kolejnym spotkaniu rozmawiać będziemy o książce pt. „Wiedźmy” Ewy Cielesz.

Marzena Seroka