Spotkanie z książką Jacka Dukaja „Imperium Chmur”

5 kwietnia o godz. 16.00, w siedzibie biblioteki spotkały się klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Tym razem pod dyskusję poddano książkę Jacka Dukaja „Imperium Chmur”.

Jacek Dukaj uznany jest za najpopularniejszego polskiego pisarza science fiction. „Imperium chmur” to opowieść o kulturze samurajów i narodzinach nowoczesnej Japonii. Główna bohaterka - japońska dziewczyna Kiyoko urodzona na początku epoki Meiji rozpoczynającej głębokie przemiany w życiu Japończyków i otwierającej ich cywilizację na wpływy zachodnie. Historia inspirowana jest Lalką Bolesława Prusa. Wokulski i Ochocki sprzedają Japonii technologię metalu lżejszego od powietrza. Japończycy pod „okiem” Juliana Ochockiego budują potem pojazdy i wygrywają wojnę z Rosją. W opinii klubowiczów „Imperium Chmur” to powieść bardzo specyficzna, mająca zwolenników i przeciwników.
W ocenie klubowiczki akcja dzieje się na trzech płaszczyznach, a każdy rozdział autor poprzedza wprowadzeniem/myślą przewodnią. Inna klubowiczka była zachwycona cudownie komponującymi się z całością ilustracjami Aleksandry Uklei. „Imperium Chmur” poleciłabym fanom Jacka Dukaja oraz zainteresowanym kulturą i historią Japonii.
Na kolejne spotkanie zaplanowano dyskusję o książce pt. „Nareszcie w Dudapeszcie” Krzysztofa i Aleksandra Daukszewiczów.

Marzena Seroka