Dyskusyjny Klub Książki

DKK dla dorosłych w innej scenerii

W związku na panującym stanem epidemiologicznym, z którym borykamy się od roku, nasze spotkania Dyskusyjnego Klubu dla Dorosłych zostały zawieszone w formie stacjonarnej.

Póki co, nie możemy spotkać się w bibliotece, przy dobrym ciasteczku i aromatycznej kawce czy herbatce, by móc dzielić się swoimi refleksjami na temat wybranej książki. Pomimo trudności mamy jednak ze sobą stały kontakt. Ostatnią czytaną przez klubowiczów książką była I. Frain ”Kochanek. Nieznany romans Marii Skłodowskiej – Curie”. Prezentujemy państwu recenzję tej książki, napisaną przez naszą klubowiczkę panią Barbarę Zielińską. Książkę tę posiadamy również w zbiorach biblioteki - zainteresowanych zapraszamy do wypożyczalni dla dorosłych.

Marzena Seroka

I. Frain „Kochanek. Nieznany romans Marii Skłodowskiej Curie”.
Wśród licznych biografii Marii Curie Skłodowskiej książka Irene Frain jest wyjątkowa. Ukazuje Marię nie tylko jako naukowego geniusza, ale przede wszystkim kobietę-kochającą żonę, matkę i kochankę. Zwykle mitologizujemy wybitne postaci, stawiamy im pomniki. Bo na pomnik z pewnością Maria zasłużyła. Pierwsza kobieta w Europie, która zdobyła Nagrodę Nobla aż dwukrotnie - w 1903 roku wraz z mężem Piotrem Curie za badania nad promieniotwórczością i w roku 1911 samodzielnie za uzyskanie czystego radu i polonu. Niezwykle pracowita, skromna, skrupulatna. A także bardzo zakochana w swoim mężu Piotrze. Dobra, opiekuńcza matka dwóch córeczek. To życie pełne pasji przerwane zostało przez tragiczną śmierć Piotra. Świat Marii się zawalił. Jedynym ratunkiem była praca. Nie spotykała się z ludźmi poza współpracownikami. I nagle, jak to często w życiu bywa, niespodziewanie i z bliska przychodzi miłość. Paul Langevin to współpracownik Marii, uczeń Piotra, przyjaciel domu. Wybitny naukowiec, dzielił pasję Marii. Niestety Paul ma żonę i czworo dzieci. Uwikłany w toksyczny związek nie umie się z niego wydostać. Maria jest gotowa wiele dla niego poświęcić- przede wszystkim swoją reputację, bo związek z żonatym mężczyzną jest w purytańskiej Francji godzien najwyższego potępienia. A zakochana Maria inaczej się ubiera, wynajmuje garsonierę, zachowuje się jak nastolatka. Nigdy jednak nie poświęci pracy. Jest wrażliwa, ale także niepokorna. Zakazana miłość prawie pozbawiła ją drugiego Nobla. Szwedzka Akademia obawiając się skandalu próbowała ją nakłonić, aby nie przyjeżdżała po odbiór statuetki. I wtedy Maria odważnie zadecydowała-oczywiście pojadę. Miłość do nauki przeplatała się z miłością do mężczyzny, namiętność z siłą charakteru. Związek z Paulem rozpadł się bo to on nie umiał żyć z Marią, bronić ją przed wyzwiskami i kalumniami. Tylko dlaczego ówczesne społeczeństwo nie potępiło mężczyzny? Za wszystko odpowiedzialna była kobieta? Wrażliwa
i krucha a jednak silna. I to właśnie wydaje się tak bliskie kobietom.
Zakończenie jak w bajce-wnuczka Marii, Helena Joliot wyszła za mąż, za wnuka Paula, Michela. Oboje byli fizykami jądrowymi. Życie pisze najlepsze scenariusze. Maria już nie dożyła tych czasów, ale żona Paula Jeanne brała udział w tej uroczystości.


Barbara Zielińska
DKK dla dorosłych przy MiPBP
im. W. Szlachcikowskiego
w Wąbrzeźnie.

Wyszukaj na stronie

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.