Spotkanie z książką Swietłany Aleksijewicz "Cynkowi chłopcy"

Poruszający reportaż “Cynkowi chłopcy” Swietłany Aleksijewicz, na Dyskusyjnym Klubie Książki dla dorosłych w wąbrzeskiej bibliotece.

Wtorkowe popołudnie, 13 listopada, należało do niebywale emocjonujących. Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych spotkał się przy kawie i ciastku, aby podzielić się refleksjami i wymienić opiniami na temat reportażu „Cynkowi chłopcy”- laureatki Literackiej Nagrody Nobla przyznanej w 2015 r. Swietłany Aleksijewicz. Książka poświęcona jest rosyjskim weteranom wojny afgańskiej, a także ich rodzinom (zrozpaczonym matkom, żonom…). Żołnierze, którzy jechali do Afganistanu, mieli zostać bohaterami. Tam na miejscu doświadczyli piekła: poczucia ciągłego zagrożenia, strachu, cierpienia. Zabijali i byli zabijani. Niektórzy wracali – bez ręki, nogi… Innych przewożono w cynkowych trumnach. W naszej opinii reportaż jest bardzo dobrze napisany, jednak ze względu na poruszaną tematykę trudny i mocny. „Autorka zbudowała krótkie zdania, ale bardzo mocne i obrazowe” – podkreśla klubowiczka. Inna dodaje: „książka dla mnie bardzo wstrząsająca. Nie przeczytałam Cynkowych chłopców do końca - emocje wzięły górę”. Niemalże na każdej stronie czytelnik znajdzie fragment ilustrujący okrucieństwo wojny. Wymaga skupienia i z całą pewnością nie jest to książka do przysłowiowej kawy. W spotkaniu wzięło udział 8 osób.

dkk 13 11 2018 01 dkk 13 11 2018 02

dkk 13 11 2018 03dkk 13 11 2018 04