Dobre, bo nasze

Skarbiec legend wąbrzeskich

Autor: Paweł Becker

Wydawca: Wąbrzeski Dom Kultury
Miejsce i rok wydania: Wąbrzeźno, 2022
Liczba stron: 84 strony

„Skarbiec legend wąbrzeskich” zawiera niemal 70 legend lokalnych.

Legenda to starsza siostra historii, towarzysząca ludziom od tysięcy lat. Niektóre z legend weszły do kanonu ogólnopolskiego, jak te o Kraku i Wandzie, Piaście i Popielu, Warsie i Sawie… Ale zdecydowana większość z nich pozostała legendami lokalnymi. Im właśnie swoją książkę „Skarbiec legend wąbrzeskich” poświęcił historyk, specjalizujący się w dziejach lokalnych, Paweł Becker.

Legendy Wąbrzeźna i okolic były publikowane już w przedwojennych kalendarzach, ale dopiero w 1961 roku miejscowy kronikarz, Witalis Szlachcikowski zebrał je w jednym maszynopisie, pieczołowicie dziś przechowywanym w wąbrzeskiej bibliotece. W 2009 roku maszynopis ten został wydany drukiem i zawierał kilkanaście legend, ale już rok później ukazały się „Wąbrzeźno i Syke w legendzie” zawierające ponad 50 opowieści.

„Skarbiec legend wąbrzeskich” Pawła Beckera to największy jak dotąd zbiór miejscowych legend, jest ich w tym zbiorze blisko siedemdziesiąt. Niektóre są długie i barwne, jak ta o Aldrowandii, która napotyka uzdrawiające źródełko niezwykłej wody, ale gdy zabrania poganom uzdrowić w źródle psa – wrzucona do wody zamienia się w roślinę aldrowanda vasiculosa. Inne są krótkie i mówią o tym, że na dnie jeziora w Osieczku znajdują się ruiny zamku. Nie brak fantastycznych postaci, jak Zaklęta panna, Pani Jeziora, duch czarnego psa, jeździec bez głowy; są nawiedzone dwory w Uciążu, Bartoszewicach, Niedźwiedziu, Mgowie… Są skarby ukryte wśród ruin zamku i na dnie jeziora, są zaginione dzwony, diabelskie kamienie… Słowem: jest cały szereg motywów znanych w legendach.

Novum są legendy wymyślone w XXI wieku: zmyślone przez młodych ludzi na potrzeby konkursów również znalazły się w tej publikacji. A także niesamowity fakt: oto w 2007 roku mieszkańcy Wąbrzeźna byli świadkami powstania legendy – plotka, jakoby w pobliskich lasach pojawić się miał wilkołak, urosła do roli miejskiej legendy, powtarzanej z ust do ust i choć brzmiała niewiarygodnie, to nie brak takich, którzy w nią wierzyli – dokładnie tak, jak w dawnych wiekach było z legendami.

Atutem książki są ilustracje – czwórka malarzy i dwójka fotografów związanych z Wąbrzeźnem artystycznie zinterpretowała legendy w bardzo różny sposób. Marcin Zduniak pokazał opisywane miejsca z lotu ptaka, wiernie fotografował je ks. Paweł Dąbrowski, w cztery bardzo różne sposoby malowali je Jakub Biewald, Waldemar Okoński, Sabina Olszewska i Cecylia Szymańska. Mogło by się wydawać, że czterej różni ilustratorzy wprowadzą chaos, a jednak niezależnie od siebie stworzyli różnorodny obraz postaci i wydarzeń opisanych w legendach.

Pierwszym ponoć człowiekiem opowiadającym legendy w Wąbrzeźnie był „dziadek Gogolin”, żyjący na przełomie XVIII/XIX w – twierdzi autor książki. Ten na wpół legendarny starzec miał jako pierwszy opowiadać lokalne legendy i jego wyimaginowany portret autorstwa Jakuba Biewalda również znalazł się w na kartach książki, otoczony przez jaszczurkę, kota, pelikany, kruka i tajemnicze światło księżyca… Idealny opowiadacz legend.

źródło: https://pojezierze24.pl/aktualnosci/skarbiec-legend-wabrzeskich,14572

 

PAWEŁ BECKER

historyk, absolwent Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Nauczyciel-bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 2 w Wąbrzeźnie. Autor kilku opracowań i programów telewizyjnych dotyczących historii regionu Wąbrzeźna, jego postaci, baśni, legend oraz biografii ludowych poetów świętokrzyskich – Rozalii i Wojciecha Grzegorczyków. Autor książki pt. „Wąbrzeskie opowieści o Wielkich Polakach” i współautor książki pt. „Skarby wąbrzeskie”. Podharcmistrz, działacz harcerski uhonorowany tytułem Niezwyczajny Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej. Jeden z inicjatorów organizacji Wąbrzeskiego Festiwalu Historycznego. Członek Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Frydek”.

.


Relacja ze spotkania autorskiego--> TUTAJ

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.