Dobre, bo nasze

Wydawca: Wąbrzeskie Zakłady Graficzne
Miejsce i rok wydania: Wąbrzeźno, 2013
Liczba stron: 134 strony

Cudze chwalicie, a swgo nie znacie chciałoby się powiedzieć polecając ksiażkę Pawła Beckera "Wąbrzeskie opowieści o wielkich Polakach". Chłoniemy historie o znanych postaciach i miejscach z nimi związanych gdzieś w świecie, tymczasem okazuje się, że wiele sław upodobało sobie naszą "małą ojczyznę". Autor opisuje w niej związki bardzo ważnych i znanych wszystkim postaci z Wąbrzeźnem, powiatem wabrzeskim, a także całym regionem.

Znajdziemy tu ciekawostki, o których mało kto wie: gdzie Henryk Sienkiewicz pisał Krzyżaków? W jakiej miejscowości toczy się akcja powieści "Noce i dnie"? Kiedy w Wąbrzeźnie był Jan Paweł II? Co robił w Wąbrzeźnie Kazimierz Przerwa-Tetmajer? Jaki związek z Zygmuntem Krasińskim mieli właściciele Wronia? Gdzie można było zobaczyć pamiątki po Tadeuszu Kościuszce? Co robił Józef Piłsudski na zamku w Radzyniu Chełmińskim, a nawet dlaczego kardynał Wyszyński trafił do Rywałdu tylko na miesiąc choć miał być tam internowany na stałe.

To gotowa marszruta na wakacyjne zwiedzanie, pod hasłem "Tu byłem".

PAWEŁ BECKER

historyk, absolwent Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Autor kilku opracowań i programów telewizyjnych dotyczących historii regionu Wąbrzeźna, jego postaci, baśni, legend oraz biografii ludowych poetów świętokrzyskich – Rozalii i Wojciecha Grzegorczyków. Autor książki pt. „Wąbrzeskie opowieści o Wielkich Polakach” i współautor książki pt. „Skarby wąbrzeskie”. Podharcmistrz, działacz harcerski uhonorowany tytułem Niezwyczajny Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej. Jeden z inicjatorów organizacji Wąbrzeskiego Festiwalu Historycznego. Członek Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Frydek”.