Aktualności

Opera za rogiem - "Wesoła wdówka"

Wąbrzeska biblioteka we współpracy ze Stowarzyszeniem DeFacto bierze udział w projekcie "Opera za rogiem".

W ramach współpracy będziemy organizować pokazy oper, operetek, baletów i musicali w wersji z audiodeskrypcją.
Teatr operowy jest wyjątkową formą artystycznego spotkania wielu sztuk: poezji, muzyki i obrazu, pięknego śpiewu, gry aktorskiej, choreografii, dekoracji, tańca, wreszcie – wyjątkowej przestrzeni sceny. Dzięki ogromnej sile przekazu, opera oddziałuje na emocje, zmysły i wyobraźnię, nigdy nie pozostawia nikogo obojętnym.
Pokazy dla osób z dysfunkcją wzroku wyposażone są w audiodeskrypcję, która opisuje figury baletowe, budzi wyobraźnię, oddziałuje na zmysły i pozwala się jednocześnie oddać muzyce najwybitniejszych kompozytorów.
Tytuły, które zaproponujemy naszym klubowiczom mają bardzo dobrą jakość wizualną i muzyczną. Będą prawdziwą ucztą dla melomanów.

Pierwszy pokaz to operetka „Wesoła wdówka” Franza Lehára z 1905 roku, która odniosła ogromy sukces i okrzyknięto ją arcydziełem gatunku. Uznawana jest za najlepszą i najczęściej graną operetkę, przepełnioną szlagierami, na czele z największym bodaj hitem scen operetkowych „Usta milczą, dusza śpiewa”.

LIBRETTO

Tytułowa wdówka to młoda Hanna Glawari, której mąż – bogaty bankier – umiera po zaledwie ośmiu dniach małżeństwa, pozostawiając ją z niebywałym majątkiem. Bakier był obywatelem małego księstwa Pontevedro, dlatego wdówka, a raczej jej majątek, wzbudza ogólne zainteresowanie. Sam minister skarbu Pontevedry poleca podwładnym zająć się kobietą, tak by nie wyszła za mąż za obcokrajowca, a jej pieniądze nie odpłynęły za granicę. Tymczasem Hanna wyjeżdża do Paryża, gdzie spotyka rodaka i swą dawną miłość – hrabiego Daniłę. Niegdyś ich związkowi sprzeciwiła się rodzina Daniły, jako że Hanna była ubogą panną, teraz z kolei duma odbiera hrabiemu odwagę do ujawnienia swoich uczuć. Oświadcza on się dopiero po wiadomości, że w przypadku powtórnego zamążpójścia majątek Hanny przepada. Jest to oczywiście jedynie test na prawdomówność ukochanego, bo zaraz po oświadczynach okazuje się, że pieniądze przepadają na rzecz następnego męża.


„Wesoła wdówka” od lat bawi publiczność śmiałym i dowcipnym librettem oraz porywającą muzyką. Zapraszamy na pokaz we wtorek 27 sierpnia, o godz. 10:00, do biblioteki przy ul. Matejki 11 b.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.