Rok wojny w Ukrainie.

365 dzień wojny w Ukrainie. Wąbrzeska Biblioteka od początku rosyjskiej inwazji, na miarę swoich możliwości organizuje pomoc dla przybywających do naszego miasta uchodźców.

Przypomnijmy tylko przekazanie na ich potrzeby laptopa i dwóch tabletów, przygotowanie broszury informacyjnej o działalności biblioteki w języku ukraińskim; pozyskiwanie książek w języku ukraińskim dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które są obecne na specjalnych półkach w bibliotece. Zorganizowaliśmy także cykl wykładów prof. Dariusza Dąbrowskiego: "Ukraina i Rosja w procesie dziejowym" - który przybliżył wąbrzeźnianom podłoże i kontekst historyczny zbrojnej napaści Rosjan na Ukrainę. Przygotowaliśmy wreszcie kiermasz charytatywny, z którego dochód przeznaczyliśmy na doraźne wsparcie uchodźców przebywających w Dębowej Łące. Stale obecna i promowana jest u nas literatura ukraińska, książki historyczne, ale także poezja i beletrystyka naszych wschodnich sąsiadów. Na lekcje biblioteczne zapraszaliśmy niejednokrotnie młodych Ukraińców, uczniów naszego LO. Nasze zbiory alternatywne wsparły ich w nauce języka polskiego.

UKRAIŃSKIE BIBLIOTEKI W OBLICZU WOJNY

Dziś, rok po inwazji chcemy pokazać Wam skalę zniszczeń jakich najeźdźcy dokonują w sferze , szczególnie nam bliskiej, w sieci bibliotek. Miejsca pracy naszych kolegów bibliotekarzy, miejscowe centra spotkań, cenne zbiory biblioteczne, nowoczesny sprzęt komputerowy wszystko to jest bestialsko niszczone w bombardowaniach i ostrzale.

Czernihowska Obwodowa Biblioteka dla Młodzieży (Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва) od 1980 roku mieściła się w zabytkowym budynku po dawnym Muzeum Starożytności Ukraińskich im. W. Tarnowskiego. W nocy 11 marca 2022 roku rosyjskie samoloty zrzuciły trzy 500-kilogramowe bomby odłamkowo-burzące m.in. na stadion i bibliotekę. Zniszczona została ściana książnicy, dach, drzwi, okna, podłogi, stropy wewnętrzne… wszystko, włącznie z częścią zbiorów. Zostały gruzy i przerażający lej po bombie.

Jeszcze w grudniu 2021 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Siewierodoniecku (obwód Ługański) (Сєвєродонецька міська публічна бібліотека) świętowała 60 lat swojej działalności. W wyniku ostrzału miasta w lipcu 2022 roku biblioteka zamieniła się w rumowisko. Miejsce pracy 10 bibliotekarzy, „trzecie miejsce” dla blisko 12 tys. czytelników z wypożyczalnią, czytelnią, działem czasopism, działem informacji społeczno-prawnej, bibliografii, literatury o sztuce oraz centrum informacyjne z pracownią komputerową przestały de facto istnieć.

W Mariupolu, mieście, które praktycznie zrównano z ziemią, tragicznego losu nie uniknęła również biblioteka. Doniecka Obwodowa Biblioteka dla Dzieci została otwarta w 2018 roku, w ciągu trzech lat placówka pozyskała blisko 50. tysięczny księgozbiór oraz najnowocześniejszy sprzęt techniczny: komputery, laptopy, tablety, urządzenia 3D, okulary VR, tablicę multimedialną, interaktywny panel dotykowy, telewizory, rzutniki, tablety graficzne. Dziś Biblioteka jest fizycznie zniszczona, ale nadal działa online. Donieccy bibliotekarze nazywają siebie „Biblioteką w walizce", działają w świecie wirtualnym i planują przyszłość.
Potrzeby wymienionych tu i wielu setek innych bibliotek w Ukrainie są ogromne. Potrzebna jest pomoc w postaci darów takich jak: książki, czasopisma, laptopy, drukarki.

POMÓŻ

Zachęcamy do wsparcia ukraińskich bibliotek. Dary można przesyłać na adresy:

Nowa Poczta: Ukraina, Biała Cerkiew, oddział Nowa Poczta nr 12, +380672678577 Julia Wasylenko

Ukrpoczta: Ukraina, 09117, Biała Cerkiew, ul. Bohdan Chmielnicki, 21. Julia Wasylenko

Można też wesprzeć Fundusz pomocy bibliotekarzom. Wpłat można dokonywać na rachunki bankowe otwarte na Lusienę Shum, dyrektorkę Funduszu „Biblioteczna kraina”.

Monobank 4441 1144 5726 2747 (UAH)
Monobank 5375 4199 0784 9531 (USD, EUR)

Euro
IBAN: UA333220010000026208327073904