Aktualności

Podsumowanie roku 2022

Mija luty - podkuj buty..? Nie! Podsumuj ubiegły rok!
Zapraszamy na garść informacji statystycznych i wydarzenia biblioteczne A.D. 2022 w pigułce.

 Według najnowszych badań tylko 13% czytelników korzysta z bibliotek publicznych.
A przecież, w dobie kryzysu i przy galopującej inflacji, warto pamiętać, że książki w bibliotekach są za darmo! I to nie tylko książki. Czy wiecie, że w wąbrzeskiej bibliotece oprócz ponad 56 tysięcy książek i czasopism oprawnych mamy blisko 500 audiobooków, setki gier i puzzli. Do Waszej dyspozycji jest też 21 tytułów czasopism: miesięczniki, tygodniki i gazety codzienne. Co miesiąc rozdajemy kody do Legimi – platformy z tysiącami ebooków i audiobooków. Jest ich 20, a każdy może być wykorzystany przez dwie osoby, na dwóch różnych urządzeniach mobilnych.

Dowiedz się WIĘCEJ


Staramy się by nasza oferta była różnorodna i ciekawa. Ostatnia Gala Bestsellerów Empiku pokazała, że trzymamy rękę na pulsie i wszystkie „hot-tytuły” są już w naszym katalogu. Warto do niego zaglądać i sprawdzać wprowadzone nowości

ZOBACZ KATALOG


W ubiegłym roku zanotowaliśmy 27 451 odwiedzin. Ta liczba cieszy nas ogromnie, bo to wzrost o 4563 w stosunku do roku 2021. Na 100 mieszkańców naszego miasta, 17,6 jest naszymi czytelnikami. Tu też mamy wzrost o 1,4. Najliczniej reprezentowaną kategorię wiekową stanowią dzieci w wieku 6-12 lat, jest ich 393. Nieźle trzymają się dorośli (25-44 lata) – 348 i seniorzy (pow. 60 lat) – 329 osób.

ZOBACZ FILM

Do naszych użytkowników kierujemy szeroką ofertę kulturalną i oświatową. W 2022 roku przygotowaliśmy aż 267 różnorakich imprez: edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, wystaw, konkursów, promocji książek i spotkań autorskich. Naszymi gośćmi byli piszący wąbrzeźnianie: Wiktor Zakrzewski, autor zbioru opowiadań Od(nowa) i powieści „Metamorfozy”, Gabriela Bryx Bączkowska, autorka rodzinnej sagi „Portret przez trzy epoki. Opowieści z Wąbrzeźna” oraz Martyna Szkołyk, która pod koniec roku wydała swoją drugą powieść fantasy „Chmury sztormowe”.


Gościliśmy też osoby znane z działalności poza pisarskiej. Po raz drugi odwiedziła nas znana aktorka Edyta Jungowska, a także popularyzator wiedzy przyrodniczej – Marcin Kostrzyński. Oba spotkania były pełne dobrej energii, zabawy i śmiechu. Bardziej refleksyjne i uduchowione było listopadowe spotkanie z „wędrownym ewangelizatorem” Grzegorzem Polakiewiczem. Zaproszenie do Wąbrzeźna przyjęli też: utytułowana pisarka Dorota Masłowska, autorka książek dla dzieci Roksana Jędrzejewska-Wróbel, poeta Grzegorz Borowiec, a także profesor Dariusz Dąbrowski, który krótko po agresji Rosji na Ukrainę przybliżył nam historyczny kontekst tego konfliktu.


Odbyły się oczywiście wydarzenia, które już od lat goszczą w naszym bibliotecznym kalendarzu: ferie i wakacje z biblioteką, zajęcia Bibliotecznej Akademii Malucha i wieńczący je Wielki Konkurs 6-latków, Powiatowy Konkurs Literacki „Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi” po raz 21. i Powiatowy Konkurs Literacki "Wyprawy Literackie" dla Osób Niepełnosprawnych, po raz 18. Biblioteka kolejny raz przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie (w tym roku były to „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza), a także akcji promującej czytelnictwo wśród najmłodszych "Mała Książka – Wielki Człowiek”; zorganizowaliśmy Akcję Żonkile poświęconą pamięci ofiar Holocaustu w 79. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, a także VI Ogólnopolskie Czytanie „Jeżycjady”.
Współpracowaliśmy przy organizacji II Festiwalu Jazzowego WąbJAZZno, goszcząc dziennikarza muzycznego Jerzego Szczerbakowa oraz wystawę okładek pisma JazzPress. Po raz 11. Biblioteka była miejscem spotkań podróżników podczas Wąbrzeskiego Festiwalu Turystycznego.
Wyjątkowo uczciliśmy majowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek organizując wernisaż naszej koleżanki Sabiny Olszewskiej, która zadebiutowała jako malarka. Licznie przybyła publiczność mogła podziwiać cykl akwarel „Twarze, twarze i… twarze” oraz wysłuchać recitalu Aleksandry Góralskiej z towarzyszeniem taty Wojtka Góralskiego.
15 lat skończył nasz Dyskusyjny Klub Książki, co stało się okazją do uroczystego spotkania byłych i obecnych członków Klubu oraz wydania okolicznościowej publikacji.


Biblioteka zawsze chętnie udostępnia miejsce dla inicjatyw mieszkańców. Odbyła się u nas debata młodzieżowa na temat "Unii Europejskiej w dobie kryzysu"; burmistrzowie Tomasz Zygnarowski i Wojciech Trzciński spotkali się tutaj z młodymi ludźmi, żeby dyskutować o samorządności, seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku poznawali u nas obyczaje Ziemi Chełmińskiej.


Prowadziliśmy ożywioną działalność wystawienniczą. Można było u nas zobaczyć ekspozycje poświęcone Kodeksowi Korwina, jazzowi, Kijowowi, Romantyzmowi polskiemu, a także Poli Negri.

Czy wiedzieliście o tych wszystkich wydarzeniach? Jeśli coś Wam umknęło i nie będziecie teraz mogli spać spokojnie, zachęcamy do pobrania aplikacji Blisko na smartfony, gdzie z odpowiednim wyprzedzeniem zapraszamy na biblioteczne spotkania. Zaglądajcie na nasze profile społecznościowe oraz stronę www. Bądźmy w kontakcie!

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.