Aktualności

Konkurs o Koperniku

Uczniów szkół podstawowych i średnich zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie „Kopernik w moim regionie”.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu, jako koordynator Szlaku Kopernikowskiego w województwie kujawsko-pomorskim, ma zaszczyt zaprosić mieszkańców regionu do udziału w konkursie pt.: „Kopernik w moim regionie”. Jego organizacja związana jest z przypadającą w 2023 r. okrągłą 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, jednej z najważniejszych postaci w historii nauki polskiej.
Żyjący na przełomie XV i XVI w. uczony był aktywnym uczestnikiem ówczesnego życia politycznego, naukowego i społecznego. Wiele aspektów tej działalności związanych jest
z miejscami regionu Kujaw i Pomorza. Możemy je poznać wyruszając w podróż po Szlaku Kopernikowskim. Liczne miasta i miasteczka województwa kujawsko-pomorskiego posiadają też miejsca upamiętnienia, instytucje imienia Mikołaja Kopernika, bądź ciekawe historie związane z dziedzictwem kopernikańskim. W konkursie „Kopernik w moim regionie” pragniemy zachęcić uczestników do odkrywania związków ich „małych ojczyzn” z postacią, dziedzictwem i upamiętnieniem tej niezwykłej osobowości.


Konkurs polega na przygotowaniu rozprawki, w przypadku uczniów klas 6-8 szkół podstawowych, lub eseju wykonanego przez uczniów szkół średnich i osoby dorosłe.

Celem prac konkursowych jest zaprezentowanie w atrakcyjny sposób związków danej miejscowości
z postacią astronoma lub z historią i sposobami jej upamiętnienia. Przedmiotem tych opracowań mogą być nie tylko miejscowości związane bezpośrednio z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika, ale też historie instytucji, pomników, firm, stowarzyszeń, ulic, placów, klubów sportowych czy szkół mających tą osobę za patrona. Przedmiotem opracowania może być także opis wydarzeń rocznicowych związanych z urodzinami, pobytem, śmiercią czy postawieniem pomnika Mikołaja Kopernika. Zakres podejmowanej problematyki jest szeroki, stąd też kluczowe jest prezentowanie elementów dziedzictwa kopernikańskiego, które są mniej znane, a które stanowią część lokalnej kultury.


Prace konkursowe w formie edytowalnej (.doc, .docx) oraz w wersji .pdf należy przesłać do dnia 6 lutego 2023 r. na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Do pracy konkursowej należy dołączyć skan podpisanego formularza zgłoszeniowego możliwy do pobrania poniżej.
Przed przystąpieniem do konkursu prosimy o zapoznanie się z jego regulaminem i kryteriami oceniania.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie 😊

Pobierz REGULAMIN

Pobierz FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Wyszukaj na stronie

Ostatnio dodane

Najczęściej przeglądane

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.