Aktualności

Pola Negri - wystawa

Zapraszamy do obejrzenia wystawy planszowej zatytułowanej: "POLA NEGRI - była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką".


Przygotowana przez Książnica Kopernikańska w Toruniu z okazji Roku Poli Negri w województwie kujawsko-pomorskim, wystawa zawiera dziesięć, obustronnych plansz, na których przedstawiono najważniejsze fakty z życia aktorki: początki kariery, w kręgu bliskich, aktorka i księżna, z miłości do Polski, odcienie sławy, dom za oceanem, filmografia (polska, niemiecka i amerykańska), filmy dźwiękowe.
⭐️ Barbara Apolonia Chałupiec, rodem z Lipna, szerzej znana jako Pola Negri, zrobiła światową karierę i zajmuje należne jej miejsce w historii kina.
W tym roku przypada 125. rocznica urodzin gwiazdy.
🌟 Barbara Apolonia Chałupiec urodziła się 2 stycznia 1897 roku w Lipnie. Nim ukończyła 10 lat była już uczennicą warszawskiej Szkoły Baletowej. Karierę tancerki pokrzyżowała jej choroba, zdecydowała się więc na edukację aktorską. W wieku 15 lat zagrała swoją debiutancką rolę w „Ślubach panieńskich”. Lipnianka związała się wówczas z aktorskim atelier „Sphinx”, gdzie powstawały pierwsze filmy z jej udziałem.
Na dużym ekranie zadebiutowała w 1914 roku w „Niewolnicy zmysłów”.
W 1917 przeniosła się do Berlina.
💋 Rola w filmie „Madame DuBarry” zwróciła uwagę dyrektorów Paramount Pictures. Jako pierwsza europejska aktorka w historii w 1922 Negri podpisała z wytwórnią kontrakt. Ten sukces sprawił, że stała się jedną z najpopularniejszych gwiazd amerykańskiego filmu niemego. Rozsławiły ją nie tylko role filmowe, ale także styl życia.
💅 Malowała paznokcie, nosiła botki na wysokim obcasie i bardzo oryginalne suknie. Przyjaźniła się z Charliem Chaplinem, Rudolphem Valentino i Margaret West.
📽 Rewolucja dźwiękowa w kinematografii niestety zakończyła karierę Poli Negri. Po drugiej wojnie światowej zagrała w trzech tylko filmach; w ostatnim, z 1964 roku, zagrała samą siebie.
⭐️ W 1970 wydała autobiografię “Pamiętnik gwiazdy”.
Zmarła, w wieku 90 lat, w San Antonio 1 sierpnia 1987 roku.
Wystawę prezentujemy w oknach parteru Biblioteki, przy ul. Matejki 11 B

O roku Poli Negri pisaliśmy już w lutym br--> SPRAWDŹ

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.