Aktualności

Kijów - miasto sprzed wojny - wystawa

Kijów - miasto sprzed wojny to tytuł wystawy fotograficznej, którą wypożyczyliśmy dla Was z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i prezentujemy w ramach XI edycji WFT.

 

W bibliotece rozgościło się już 20 plansz, na których pokazano fotografie Kijowa z lat 2009 i 2010, wykonane przez toruńskich artystów Jadwigę i Marka Czarneckich podczas ich wizyt w tym mieście, a także zdjęcia z lat 2019-2021, które przywiozła do Polski Olena Pryshchepa, dziennikarka telewizyjna z Kijowa.

Autorzy tak piszą o wystawie:
Wybuch wojny Rosyjsko-Ukraińskiej w dniu 24 lutego 2022 roku całkowicie odmienił bieg historii, który towarzyszył nam od ponad siedemdziesięciu lat. Wojna jest teraz bliska naszej granicy, a jej skutki w postaci przemieszczania się uciekinierów, chcących uniknąć śmierci, kalectwa czy po prostu szukających nowego miejsca do życia w krajach, nieobjętych wojną, odczuwamy wszyscy.
W międzyczasie dotarła do nas do Torunia i zamieszkała z nami najbliższa sercu naszego przyjaciela Olena ze swoją córką. Po tygodniowej podróży szczęśliwie odebraliśmy ją z Poznania. Olena ma setki zdjęć Kijowa wykonywanych przez ostatnie lata. Pomyśleliśmy, że stworzymy wspólną wystawę. Po krótkim namyśle powstał tytuł wystawy: „Kijów miasto sprzed wojny” czyli sprzed kilku tygodni i kilku lat. Olena podzieliła się również z nami o swojej podróży w nieznane, do kraju, w którym nigdy nie była. Wystawa jaką stworzyliśmy jest naszym wyrazem sympatii jaki mamy do uciekinierów z Ukrainy, jest również zapisem koszmaru jakim jest ucieczka przed bombami i szaleństwem wojny. Chcemy, aby wypowiedź Oleny była przestrogą dla tych wszystkich, którym wydaje się,że wojny mogą być cywilizowane, a nie po prostu egzystencjalnie brutalne i poniżające swoje ofiary.

Na wystawie zobaczymy najbardziej charakterystyczne fragmenty Kijowa, m.in. Górę Łysą; Plac Niepodległości z figurą Archanioła Michała; kijowskie kamienice w historycznej części miasta na prawym brzegu Dniepru; Kościół św. Jerzego; Most Tysiącleci; Muzyczne fontanny, które pojawiły się na centralnym placu Kijowa po jego całkowitej rekonstrukcji w 2001 r.; monumentalną rzeźbę Ojczyzna-Matka, która od wielu lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta; Pomnik Niepodległości i Muzeum Wody.

Zobacz też X WFT

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.