Aktualności

Kodeks Korwina - wystawa

Kodeks Korwina jest jednym z najcenniejszych rękopisów XV-wiecznych w Polsce.

Znajduje się w Toruniu od XVI wieku i stanowi część zabytkowego księgozbioru Książnicy Kopernikańskiej. Z uwagi na okazaną mu troskę oraz ponad 400-letni okres przechowywania dzieła w Toruniu jest ono nierozerwalnie powiązane ze znajdującym się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO miastem oraz jego historią.

W lutym opinię publiczną zelektryzowała wiadomość, że grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt ustawy, która zakłada przymusowe odkupienie znajdującego się w zbiorach Książnicy "Kodeksu Króla Macieja Korwina" i przekazanie go Węgrom. Przeciwko kontrowersyjnemu pomysłowi zaprotestowały środowiska naukowe, nie tylko Torunia, ale i całej Polski. Setki osób podpisały deklarację poparcia, aby Kodeks pozostał w kraju. – Manuskrypt ten jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego i świadectwem naszej narodowej i europejskiej tożsamości. Chcemy wyjaśnić wszystkim w kraju, w tym polskim ustawodawcom, że wydanie tego cennego cymelium za granicę byłoby wielkim, niedopuszczalnym błędem – podkreślał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W bibliotece gości wystawa przygotowana przez Książnicę Kopernikańską, z której dowiemy się "Dlaczego kodeks Korwina powinien pozostać w Toruniu?" O co cały ten szum? Przyjdź i przekonaj się osobiście. Wystawę będziemy prezentować do 20 maja. Planujemy też wykład popularnonaukowy dotyczący manuskryptu. O terminie wykładu poinformujemy w osobnym poście.

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.