Aktualności

Rok Poli Negri

Pola Negri – największa gwiazda kina niemego – urodziła się jako Barbara Apolonia Chałupiec 3 stycznia 1897 roku w Lipnie. Decyzją radnych Sejmiku Województwa rok 2022, w którym przypada 125 rocznica urodzin divy Hollywood, na Kujawach i Pomorzu będzie Rokiem Poli Negri.

 

POZNAJ ŻYCIORYS POLI NEGRI

Z tej okazji Książnica Kopernikańska przygotowała WYSTAWĘ POLA NEGRI. LIPNOWSKA LEGENDA KINA, którą można oglądać w Urzędzie Marszałkowskim do końca lutego. Pocztówki, fotografie, dokumenty, płyty winylowe, autograf aktorki - na wystawie zgromadzono wiele ciekawych eksponatów, które w interesujący sposób opowiadają o tej wielkiej hollywoodzkiej gwieździe kina niemego. 

Ciekawą propozycją, służącą upamiętnieniu aktorki jest także konkurs fotograficzny ogłoszony przez Książnicę Kopernikańską. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu fotografii inspirowanej wizerunkiem Poli Negri. Należy stworzyć stylizację z epoki (strój, fryzura, makijaż, poza charakterystyczna dla kina niemego)  a'la Pola Negri. Do zabawy można zaprosić inne osoby. Zdjęcie (tylko jedno) wraz z formularzem zgłoszeniowym należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGULAMIN

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks opowiadający historię Poli Negri. „Pola Negri. Podróż do gwiazd” opowiada historię życia największej gwiazdy niemego kina. Wystąpiła w ponad 70 polskich i zagranicznych produkcjach. Na ekranie z jednakową swobodą wcielała się w role arystokratek, wieśniaczek, egzotycznych piękności, intrygujących cudzoziemek, śpiewaczek i tancerek. „Polska królowa Hollywood” o magnetycznym uroku, wybitnie utalentowana, niezwykle pracowita, zdobyła szczyty powodzenia, ale nie zapomniała o swoich korzeniach, choć po wyemigrowaniu nigdy już nie odwiedziła rodzinnego kraju. Scenariusz komiksu napisał Maciej Jasiński, rysunki wykonał Jacek Michalski. Komiks można przeczytać również w wersji online.

KOMIKS W WERSJI ONLINE

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.