50 twarzy kobiety - wystawa

Zapraszamy do wąbrzeskiej biblioteki na ekspozycję upamiętniającą Rok Praw Kobiet w Polsce. Dokładnie 100 lat temu Polki otrzymały prawa wyborcze. Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu i przyznało im pełnię praw.

Na wystawie przedstawiamy sylwetki ośmiu pierwszych polskich parlamentarzystek. Była wśród nich Anna Piasecka z Balcerowiczów, urodzono w Feliksowie k. Wąbrzeźna. Choć pochodziła z rodziny o tradycjach ziemiańskich, do Sejmu Ustawodawczego w 1920 r. została wybrana z listy Narodowej Partii Robotniczej. Jako długoletniej nauczycielce i działaczce oświatowej, leżał jej na sercu zwłaszcza rozwój nauki i oświaty wśród najuboższych. Nasza wystawa zatytułowana jest 50 twarzy kobiety i prezentuje szeroki wachlarz literatury „dla i o” kobietach. Mamy tu biografie, powieści, opracowania historyczne o naszych wielkich antenatkach, a także pozycje dotyczące spraw trudnych: ofiar przemocy domowej, walki o równouprawnienie, dyskryminacji ze względu na płeć. Każda z pań – i nie tylko- znajdzie tu coś dla siebie. Serdecznie zapraszamy.