Nowy nabytek w "Regionaliach"

W naszym księgozbiorze JUŻ JEST! >>WĄBRZEŹNO I POWIAT WĄBRZESKI W LATACH 1945-1956. SZKICE Z DZIEJÓW POLITYCZNYCH<<

Najnowsza publikacja poświęcona historii Wąbrzeźna i powiatu wąbrzeskiego w pierwszych latach po II wojnie światowej. Dokumentuje "okres, gdy komuniści z sowiecką pomocą przejmowali w Polsce władzę, stosując terror i represje, likwidowali przedstawicieli lokalnych środowisk". Jej powstanie zawdzięczamy historykom z Instytutu Pamięci Narodowej oraz przedstawicielom Wąbrzeźna. Znajdziecie tu Państwo dwa teksty poświęcone wąbrzeskiemu aparatowi represji, autorstwa Grzegorza Banasia, nauczyciela z Liceum Ogólnokształcące w ZSO w Wąbrzeźnie. Autorem ostatniego rozdziału o charakterze albumowym, który dotyczy aresztu mieszczącego się w budynku Sądu Rejonowego jest ks. Paweł Dąbrowski. Wspaniałe ilustracje przygotowały zaś uczennice LO w Wąbrzeźnie Kinga Kamińska i Justyna Meyer.
I wąbrzeska Biblioteka ma też swoją cegiełkę w powstaniu tej publikacji. Nasze zbiory regionalne, a zwłaszcza opracowania Witalisa Szlachcikowskiego zostały wykorzystywane w poszczególnych rozdziałach oraz wymienione w osobnym akapicie bibliografii.
POLECAMY!
#biblioteka_wabrzezno #historia #Wąbrzeźno #powiatwąbrzeski #SzkiceZdziejówPolitycznych