Konkurs na 100-lecie

Biblioteka wąbrzeska zaprasza wszystkich wielbicieli lokalnej historii i amatorów poznawania dziejów Wąbrzeźna do udziału w konkursie internetowym "1920 - 2020 konkurs na 100-lecie".

"Konkurs na 100-lecie" wpisuje się w obchody jubileuszowego 2020 Roku - powrotu Wąbrzeźna do Macierzy. Ze względu na panującą pandemię wiele związanych z tym jubileuszem wydarzeń, nie odbyło się. Również flagowy konkurs naszej biblioteki "Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi", z konieczności został pozbawiony części krasomówczej "Opowiadacze lokalnych historii". Stąd zrodził się pomysł, by zmagania konkursowe, już w nieco innej formie, przenieść do sieci i dać wszystkim możliwość zabawy, zdobycia atrakcyjnych nagród, a przede wszystkim sprawdzenia swojej wiedzy o rodzinnym mieście.

Przez pięć kolejnych dni, poczynając od 04 listopada do 10 listopada (z pominięciem weekendu 07-08.11.2020) na profilu FB biblioteki - https://www.facebook.com/BibliotekaWabrzezno będziemy publikować dwa pytania konkursowe. Będą one dotyczyły historii Wąbrzeźna z ostatnich stu lat. Pytania będą miały różny stopień trudności oraz formę (pytania zamknięte wielokrotnego wyboru, pytania otwarte oraz opisowe). Aby wziąć udział w "Konkursie na 100-lecie" należy odpowiedzieć na wszystkie pytania i przesłać odpowiedzi na adres mailowy organizatora: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 15 listopada do godz. 24:00
W mailu zawierającym odpowiedzi na wszystkie 10 pytań konkursowych należy podać: imię, nazwisko, wiek uczestnika oraz adres korespondencyjny – w tym mailowy, w przypadku uczestnika niepełnoletniego konieczna jest zgoda rodzica/opiekuna na udział w Konkursie.

Liczymy przede wszystkim na udział młodzieży, którą - mamy nadzieję - do wzięcia udziału w "Konkursie na 100-lecie" skusi atrakcyjna nagroda główna, w postaci popularnego aparatu do zdjęć natychmiastowych!
Informacji na zadane pytania szukajcie m.in. na stronach www  miasta, biblioteki, Turystyczne Wąbrzeźno.

Zapoznaj się z REGULAMINEM

PYTANIA KONKURSOWE:

1 PYTANIE
Bolesław Szczuka to znany w Wąbrzeźnie w latach 1920-1939:
A) malarz
B) burmistrz
C) szewc
D) drukarz

2 PYTANIE
Pierwszy polski starosta wąbrzeski po odzyskaniu niepodległości w 1920 roku to:
A) Józef Stańczewski
B) Jan Bulanda
C) Józef Szczepański
D) Zygmunt Kalkstein

3 PYTANIE
W wyniku pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku burmistrzem miasta został:
A) Leszek Kawski
B) Bogdan Koszuta
C) Tomasz Zygnarowski
W tym samym roku ukazał się pierwszy numer samorządowego pisma lokalnego pod tytułem:
A) CWA
B) Głos Wąbrzeski
C) Wiadomości Wąbrzeskie

4 PYTANIE
W 1987 roku w Wąbrzeźnie odbyły się ogólnopolskie obchody pewnego święta. Jakiego? Opisz w kilku zdaniach przebieg tych uroczystości.

5 PYTANIE
Wymień przynajmniej cztery tytuły oraz autorów publikacji książkowych dotyczących historii Wąbrzeźna.

6 PYTANIE
Kim byli? (w jednym zdaniu opisz postać)
A) Kazimierz Wietrzyński
B) Irena Szczepańska
C) Józef Stańczewski
D) Adela Łukiewska
E) Józef Szczepański
F) Anna Piasecka
G) Antonina Morawska
H) Witalis Szlachcikowski
I) Wacław Mieczkowski
J) Henryk Klimek
K) Paweł Bączyński
L) Ignacy Kowaliszyn

7 PYTANIE
Franciszek Łukiewski, Bernard Rakowicz, Filip Białecki, Teodor Bobowski to:
A) Piłkarze Unii Wąbrzeźno
B) Burmistrzowie miasta po 1920 roku
C) Proboszczowie parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

8 PYTANIE
Wybierz jeden dowolny historyczny lub obyczajowy epizod z ostatniego stulecia naszego miasta i opisz go oraz uzasadnij swój wybór.

9 PYTANIE
A) W którym roku został ustanowiony Hejnał Wąbrzeźna oraz przyjęto Flagę miasta? Opisz co symbolizują kolory na fladze?

B) Kto namalowała w 1929 roku obraz zatytułowany „Zamek biskupi w Wąbrzeźnie”, który do dzisiaj zdobi salę obrad w Ratuszu?

10 PYTANIE
„Donatol” to w latach międzywojennych w Wąbrzeźnie:

A) Restauracja
B) Hotel