Aktualności

Rok Leopolda Tyrmanda

Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda (16 maja 1920. - 19 marca 1985.).

Jak przypomniano, przypada wówczas 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci „wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty” i Sejm „w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd”. Uchwała została przyjęta przez posłów przez aklamację.
„Leopold Tyrmand, autor kultowej powieści "Zły" i bezkompromisowego "Dziennika 1954" był jednym z najbardziej oryginalnych prozaików polskich drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną” - napisano w uchwale sejmowej. Przytoczono w niej również słowa pisarza: „Nie pójdę na żadną służebność myśli, sumienia i egzystencji, nie poprawię sobie niczego w życiu za cenę tego, w co wierzę, co zdaje mi się słuszne i godne mej lojalności”. Te słowa, notowane do szuflady w czarną stalinowską noc, można uznać za życiowe credo Pisarza.

Dla upamiętnienia tej niezwykłej postaci, biblioteka zaprasza do obejrzenia prezentacji o życiu i twórczości Tyrmadna, okraszonej doskonałą muzyką Mateusz Sobiechowski Quintet.

tyrmand2

Zobacz i pobierz

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.