Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Święto Książki zawdzięczamy słonecznej Katalonii gdzie od wieków - 23 kwietnia obchodzono dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Tradycyjnie obdarowywano wówczas kobiety czerwonymi różami, zaś mężczyzn książkami.

Zwyczaj ten zaowocował Dniem Książki, najpierw w Hiszpanii (1930), potem w krajach hiszpańskojęzycznych (1964), wreszcie w 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia. Data ta jest niezwykle symboliczna dla literatury. Tego dnia urodził się Szekspir, a umarł Cervantes. Każdego roku, od 25 lat świat składa w ten sposób hołd tym wybitnym autorom i przypomina o roli książki w budowaniu mostów między teraźniejszością a przeszłością, między pokoleniami i między kulturami.
23 dzień kwietnia był dla ludzi książki zawsze niezwykle intensywnym, pełnym wydarzeń czasem. Organizowane z tej okazji liczne wydarzenia literackie, kiermasze książek i spotkania autorskie przyciągały rzesze czytelników do bibliotek, księgarń i w setki innych miejsc. Dziś pozostajemy w domach, większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą nawet ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, ale moc książek pozostaje niezachwiana. Czytanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Dzięki książkom możemy lepiej przetrwać konieczną izolację. Wymiana myśli o przeczytanych dziełach, choćby przez media społecznościowe, pozwala na podtrzymanie międzyludzkich więzi, poszerza horyzonty, niesie radość, koi nerwy.
Nie możemy Was dziś zaprosić do Biblioteki, nie spotkamy się „na żywo” z żadnym pisarzem, ale na miarę naszych obecnych możliwości zapraszamy serdecznie do wspólnego świętowania.
Z tej okazji inaugurujemy wirtualną wersję Bibliotecznej Akademii Malucha. Przedszkolaki, które uczestniczyły w zajęciach otrzymają „interaktywny obrazek”, a w nim videolist od Pani Dorotki, teleturniej z pytaniami o Fenka (bohatera tegorocznej BAM), puzzle i piosenkę, a w „strefie dla rodzica” psycholog opowie o wadze emocji w dzieciństwie.

Pobierz interaktywny obrazek

Marzena Seroka, koordynatorka naszego Dyskusyjnego Klubu Książki, zaprasza klubowiczów do zmierzenia się z krzyżówką na motywach ostatniej klubowej lektury, „Zombie” Wojciecha Chmielarza. Oczywiście każdy kto zna tę powieść może pokusić się o rozwiązanie zagadek. Zapraszamy.

Rozwiąż krzyżówkę

Kolejna propozycja Wypożyczalni dla Dorosłych, zachęcająca do wspólnej literackiej zabawy to: „Trzy rebusy, trzy odpowiedzi, trzy upominki" dla pierwszych trzech osób, które podadzą właściwe rozwiązania rebusów opublikowanych 23 kwietnia na profilu FB Biblioteki. Rozwiązania prosimy przesłać w wiadomości prywatnej. Upominki zwycięzcom zostaną wręczone po otwarciu biblioteki. Prosimy zostawić do siebie namiary!

Świętuj z nami Dzień Książki i Praw Autorskich i…
„Czytaj. Dużo czytaj. To najlepsza forma buntu jaką masz. Otwartego umysłu nie zabierze Ci nikt.”
P. Antkiewicz

Agnieszka Błaszak