Aktualności

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Święto Książki zawdzięczamy słonecznej Katalonii gdzie od wieków - 23 kwietnia obchodzono dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Tradycyjnie obdarowywano wówczas kobiety czerwonymi różami, zaś mężczyzn książkami.

Zwyczaj ten zaowocował Dniem Książki, najpierw w Hiszpanii (1930), potem w krajach hiszpańskojęzycznych (1964), wreszcie w 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia. Data ta jest niezwykle symboliczna dla literatury. Tego dnia urodził się Szekspir, a umarł Cervantes. Każdego roku, od 25 lat świat składa w ten sposób hołd tym wybitnym autorom i przypomina o roli książki w budowaniu mostów między teraźniejszością a przeszłością, między pokoleniami i między kulturami.
23 dzień kwietnia był dla ludzi książki zawsze niezwykle intensywnym, pełnym wydarzeń czasem. Organizowane z tej okazji liczne wydarzenia literackie, kiermasze książek i spotkania autorskie przyciągały rzesze czytelników do bibliotek, księgarń i w setki innych miejsc. Dziś pozostajemy w domach, większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą nawet ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, ale moc książek pozostaje niezachwiana. Czytanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Dzięki książkom możemy lepiej przetrwać konieczną izolację. Wymiana myśli o przeczytanych dziełach, choćby przez media społecznościowe, pozwala na podtrzymanie międzyludzkich więzi, poszerza horyzonty, niesie radość, koi nerwy.
Nie możemy Was dziś zaprosić do Biblioteki, nie spotkamy się „na żywo” z żadnym pisarzem, ale na miarę naszych obecnych możliwości zapraszamy serdecznie do wspólnego świętowania.
Z tej okazji inaugurujemy wirtualną wersję Bibliotecznej Akademii Malucha. Przedszkolaki, które uczestniczyły w zajęciach otrzymają „interaktywny obrazek”, a w nim videolist od Pani Dorotki, teleturniej z pytaniami o Fenka (bohatera tegorocznej BAM), puzzle i piosenkę, a w „strefie dla rodzica” psycholog opowie o wadze emocji w dzieciństwie.

Pobierz interaktywny obrazek

Marzena Seroka, koordynatorka naszego Dyskusyjnego Klubu Książki, zaprasza klubowiczów do zmierzenia się z krzyżówką na motywach ostatniej klubowej lektury, „Zombie” Wojciecha Chmielarza. Oczywiście każdy kto zna tę powieść może pokusić się o rozwiązanie zagadek. Zapraszamy.

Rozwiąż krzyżówkę

Kolejna propozycja Wypożyczalni dla Dorosłych, zachęcająca do wspólnej literackiej zabawy to: „Trzy rebusy, trzy odpowiedzi, trzy upominki" dla pierwszych trzech osób, które podadzą właściwe rozwiązania rebusów opublikowanych 23 kwietnia na profilu FB Biblioteki. Rozwiązania prosimy przesłać w wiadomości prywatnej. Upominki zwycięzcom zostaną wręczone po otwarciu biblioteki. Prosimy zostawić do siebie namiary!


Świętuj z nami Dzień Książki i Praw Autorskich i…
„Czytaj. Dużo czytaj. To najlepsza forma buntu jaką masz. Otwartego umysłu nie zabierze Ci nikt.”
P. Antkiewicz

Agnieszka Błaszak

Wyszukaj na stronie

Ostatnio dodane

03 lipiec 2020
30 czerwiec 2020
25 czerwiec 2020
18 czerwiec 2020

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.