Nowe treści na stronie

Na stronie biblioteki pojawiła się nowa zakładka: Opracowania Witalisa Szlachcikowskiego. Chcemy zamieszczać tam zdygitalizowane opracowania autorstwa naszego patrona Witalisa Szlachcikowskiego.

Znany ze swej działalności regionalisty W. Szlachcikowski kierował swą uwagę ku różnym faktom, postaciom i wydarzeniom. Dzięki temu powstały takie opracowania jak np.: "Z dziejów Wąbrzeźna. w 710 rocznicę istnienia miasta", "Zabytki i wykopaliska", Zamek biskupi w Wąbrzeźnie", "W 550 rocznicę śmierci Mikołaja z Ryńska", "Pamiętne lata 1918 - 1920. Gdy Polska wracała do Wąbrzeźna", "Historyczny szkic rozwoju powiatu wąbrzeskiego", "Jaszczurkowcy. Ludzie naszego regionu", "Legendy, podania, wspomnienia i inne ciekawostki z okolic Wąbrzeźna", a także bardzo cenna praca- przetłumaczona przez W. Szlachcikowkiego pt. "Grodzisko wczesnośredniowieczne Fredek w Wąbrzeźnie. Przyczynek do pradziejów miasta Wąbrzeźna" (autorstwa Waldemara Heyma - niemieckiego archeologa urodzonego w Wąbrzeźnie syn Beno Heyma.). Gromadził także informacje prasowe i dokumenty życia społecznego w formie kronik, z lat powojennych. Wszystkie te opracowania przekazane przez autora wąbrzeskiej bibliotece posłużyły za przyczynek do utworzenia biblioteczki regionalnej w naszej placówce.
Już dziś możecie Państwo przeczytać opracowanie Witalisa Szlachcikowskiego pt. "Pamiętne lata 1918 - 1920. Gdy Polska wracała do Wąbrzeźna".